CNSA: Çin'in Mars keşif aracı Zhurong gezgini, Kızıl Gezegen'e iniş yaptı

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 10:14
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 10:14

Çin’in Mars keşif aracı Zhurong gezgini bugün Kızıl Gezegen’e iniş yaptı. Böylece Çin, ABD ve Rusya’nın ardından Mars’a gezgin yollayan üçüncü ülke oldu.

Çin Ulusal Uzay Yönetiminden (CNSA) bu sabah yapılan açıklama ile Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı olan Zhurong’un adını taşıyan, Temmuz 2020’de yola çıkan ve 7 ayda Mars’a ulaşan ve yörüngeye oturması ise 3 ayı bulan Çin’in Mars keşif aracı Zhurong’dan telemetri sinyalinin alındığı ve gezginin başarılı şekilde Mars’a indiği duyuruldu. Diğer yandan, Zhurong’un, daha önce belirlenen Mars’ın güneyindeki bir lav tabakasına iniş yaptığı belirtildi.

ÇİN, MARS’A GEZGİN YOLLAYAN ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLDU

Buna göre ABD ve Rusya’nın ardından Çin, Mars’a gezgin yollayan üçüncü ülke oldu.

Çin, Mars'a uzay aracı indirebilen ikinci ülke olmaya çok yakın |  DonanımHaber

ÇİN’İN MARS KEŞİF ARACI ZHURONG

Mars yüzeyinde keşif ve araştırma görevi yapacak, “Ateş Tanrısı” adı verilen arazi aracı, üzerindeki yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde Mars’tan dünyaya görüntü gönderebilecek. Çin’in gönderdiği insansız uzay aracının içerisinde mini bir otonom arazi aracı bulunmakta.
Çin’in mars görevi kızıl gezegenin yüzeyi ve atmosferinde bilimsel çalışmaları da içermekte. Gezegende bir hayat belirtisi olarak su araması da yapılacak.
Uzay programı son yıllarda hızlanan Çin, geçen sene ay yüzeyinden dünyaya taş ve toprak parçaları getirmişti.