Çiygöz ve Umerov'dan Ukrayna Parlamentosunda destek çağrısı

12 Eylül 2019, 13:05

Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar milletvekilleri Ahtem Çiygöz ve Rüstem Umerov, Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin tarafından yapılan sözde seçimlerin kınanmasına yönelik karar görüşülürken; parlamentodaki milletvekillerine kararın desteklenmesi için çağrıda bulundu.

Kararın onaylanması öncesinde, Ukrayna milletvekilleri Ahtem Çiygöz ve Rüstem Umerov, parlamentoda söz alarak; meslektaşlarını ilgili kararı desteklemeye davet etti.

ÇİYGÖZ: “BASKILARA RAĞMEN VATANDAŞLARIMIZ SEÇİMLERDE OY KULLANMADI”

Parlamentoda konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı ve Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, “Zulüm ve baskılara rağmen vatandaşlarımız, Rusya’nın Kırım’da yasallaştırmaya çalıştığı suça katılmayı reddetti. Çoğunluk yasa dışı etkinlik olan sözde seçimlere katılmayı reddetti. Dolayısıyla Kırım’daki vatandaşlarımızı desteklemeye davet ediyorum.” dedi.

UMEROV: “KIRIM’DA YAŞAYAN İNSANLAR BİZE GÜVENİYORLAR”

Golos (Ses) Partisi milletvekili Rüstem Ümerov ise yaptığı konuşmada, “Her zaman Kırım’ın Ukrayna olduğunu söylüyoruz. Ben Ukrayna’nın Kırım olduğunu söylemek istiyorum. Siz şu an Kırım’da yaşayan birçok insan görüyorsunuz. Onlar fikirlerini dile getiremiyorlar fakat, size güveniyorlar, bu yüzden onlara destek veriniz. Biz parti olarak destek vereceğiz ve sizi katılmaya davet ediyoruz. Bu bizim Kırım, bizim Parlamentomuz, bizim Ukrayna’mız.” ifadelerini kullandı.

Yapılan oylamada, ilgili kararı 325 milletvekili destekledi.

Ahtem Çiygöz
Rüstem Ümerov
sözde seçimler