Çiygöz: "Ukrayna Kırım'ı geri alana kadar Rusya baskılarını devam ettirecek"

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 23:07
Anife Bilal
27 Mart 2019, 23:07

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Rusya Kırım’ı kontrol ettiği sürece Ukrain ve Kırım Tatar aktivistlerin tutuklanmalarının devam edeceğini ifade etti.

Bugün işgal edilen Kırım’da düzenlenen baskın dalgasını değerlendiren Ahtem Çiygöz, “Bugünkü olaylar bu cellatların gerçek niyetlerini sergiledi. Bu temizlik operasyonu. Bu olayların adli kovuşturma usulü ile hiçbir ortak noktası yok… 25 kişi tutuklu; bu yüzlerce babasız çocuk demek… Tüm bunların biz Kırım’ı geri alana kadar bitmeyeceğini net olarak anlamalıyız.” dedi.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.

İşgalciler beş Kırım Tatarı; Remzi Bekirov, Riza İzetov, Ruslan Süleymanov, Farid Bazarov ve Şaban Ümerov’u Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmekle suçluyor. Gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları ise Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlanıyor.