KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz: Sözde seçimlere Kırım'ın yüzde 70'i katılmadı

11 Eylül 2019, 11:33

Rus işgali altındaki Kırım’da yapılan sözde seçimlere, yarımadadaki seçmenlerin yüzde 70’ten fazlası katılmadı.
Kırım Tatar Meclisi Başkan Yardımcısı ve Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, sözde seçimlerin sistematik bir şekilde boykot edildiğini söyledi.

Kırım Haber Ajansına açıklama yapan Kırım Tatar Meclisi Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Kırımlılar tarafından sözde seçimlerin, boykot edildiğini ve süregelen sistematik bir protesto olduğunu ifade etti.

“SÖZDE SEÇİMLERE KATILMAYAN YÜZDE 70 GİBİ BİR ORAN ÇOK GENİŞ BİR TABAKADIR”

Ahtem Çiygöz, “Kırım Tatarları Kırım’ın nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini teşkil ediyor. Sözde seçimlere katılmayan yüzde 70 gibi bir oran çok geniş bir tabakadır” dedi.

Çiygöz, sözlerine şöyle devam etti: “İşgalciler, Kırım Tatarlarına sözde seçimlerin önemini açıklayarak oy kullanmaya ikna etmeye çalıştı. Ancak, bu manipülasyonlara insanlar kanmadı ve asıl olayın, Kırım’ın işgalinin meşrulaşması olduğunu anladı”

Ukrayna Milletvekili Çiygöz’ün aktardığına göre, sözde yerel seçimlere çok az sayıda Kırım Tatarı aday oldu. Bahçesaray bölgesinde yaşayan 24 bin Kırım Tatarı arasından sadece 34 kişi sözde yerel yönetim seçimlerine adaylığını koydu.

1500’ü Kırım Tatarı olmak üzere toplamda 6 bin seçmeni olan Bahçesaray’ın, en büyük köylerden birinde sadece 10 kişi sözde yerel temsilciliğe aday oldu. Bunlardan hiçbiri ise yeterli oy çoğunluğunu sağlayamadı.

Ahtem Çiygöz
İşgal Altındaki Kırım
sözde seçimler
Bunlara da bakın: