Çiygöz: Rusya, Kırımlıların Ukrayna ile olan iletişimini koparmak istiyor

23 Temmuz 2020, 18:32

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Rusya’nın baskıyı artırarak Kırımlıların işgal altındaki yarımada ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırından geçişini zorlaştırdığını söyledi.

“KORONAVİRÜS BAHANE EDİLİYOR”

Herson’da dün 22 Temmuz tarihinde düzenlenen Kırım’daki durum ve yarımadanın işgal altından kurtarılması konusu isimli basın toplantısında konuşan Çiygöz, Rus işgalci yönetimin çeşitli bahaneleri kullanarak Kırımlıların Ukrayna anakarasına giriş çıkışlarını zorlaştırdığını belirterek, “Bazıları koronavirüs yüzünden giriş çıkışlarının kısıtlandığını söylüyor. Aslında oradaki durum daha da endişe verici. Rusların vatandaşlarımızın Ukrayna pasaportu ile anakaraya geçmesini imkansız hale getirme niyetlerini biliyoruz. Kırım’a giriş yapan çocuklarımıza bir kağıt dağıtılıyor. Bu kağıtta yazılan kararda, idari sınırımızı aşmak için son fırsatlarını kullandıklarını belirtiliyor. Rusya’nın ana amacı; Kırım’da yaşayan vatandaşların, Ukrayna ile olan iletişimini koparmak veya minimuma indirmek. Çünkü özellikle canlı iletişim, insanların Ukrayna’ya olan inancını güçlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

SON ÇIKIŞ HAKKINIZ BASKISI

Daha önce, Kırım’ın Kremline bağlı işgalci yönetiminin, koronavirüs salgını ile yapılan mücadeleyi insanlara adeta zulmetme aracına dönüştürdüğü bildirilmişti. Yarımadada yasa dışı faaliyet gösteren Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü, Kırım’dan çıkış gerçekleştiren Kırımlılara uyarı kağıtları dağıtıyor. Söz konusu uyarı kağıtlarında Rusya Hükumetinin 27 Mart 2020 tarihli kararı doğrultusunda, Kırımlıların ancak bir kez Rusya Federasyonu topraklarından çıkış yapabileceği ve tekrar çıkış yapacağı zaman ise çıkışına izin verilmeyeceği belirtiliyor.


Ahtem Çiygöz
idari sınır
İşgal Altındaki Kırım
Rus baskısı
Bunlara da bakın: