Çiygöz: İşgal altındaki Kırım'da yaşanan tüm trajedilerden Rusya sorumlu

29 Temmuz 2020, 18:10

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, geçen hafta işgal altındaki Kırım’da üç yaşındaki çocuk Musa Süleymanov’un ölü bulunmasını hatırlatarak, yarımadada yaşanan tüm trajedilerden Rusya’nın sorumlu olduğunu vurguladı.

“RUSYA KIRIM’A KORKU GETİRDİ”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çiygöz, “6 yıl önce Kırım’ın işgaliyle başlayan suç, bugün de devam ediyor. İstikrarı bozan Rus saldırganlığı, tüm bunların karşılığında Kırım’a korku getirdi. Bu korku vatandaşlarımızın hayatının tüm alanlarını kapsıyor. Her gün yarımadada trajik olaylar yaşanıyor çünkü toplum devamlı stres altında bulunuyor. Rusya için bu durum son 20 yıldır normal hale geldi ancak Kırım için bu çok radikal bir değişim oldu. Şu an Rusya ve işgal altındaki Kırım’da hapishanelerde yüze yakın siyasi tutsağımız alıkonuluyor. Onların çocukları babasız büyüyor. Anneleri tüm sorunlarla başa çıkmaya çalışarak onlara tek başına bakmaya çalışıyor. Anne, hem çocukları, hem eşi, hem ailenin geleceği için hem de etrafında yaşayan olaylar yüzünden endişeleniyor. Bu bakımdan, tüm bunlar işgalci yönetimin sorumluluğudur. Ve vatandaşlarımızın acıları, biz Kırım’ı işgalden kurtarana kadar sona ermeyecektir.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Emine Ceppar: Musa Süleymanov’un trajik ölümünü uluslararası ortaklarımıza bildirdik

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. Daha sonra işgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtildi. 

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

İlgili haber: Üç yaşındaki Musa Süleymanov, Kırım’da son yolculuğuna uğurlandı

CENAZEYE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Musa Süleymanov 27 Temmuz’da toprağa verildi. Kırım Tatar halkı, küçük Musa’yı gözyaşları içinde uğurladı. Cenazeye en az 3 bin kişi katıldı. İşgalcilerce alıkonulan siyasi tutsak Ruslan Süleymanov oğlunu son yolculuğuna uğurlayamadı.


Ahtem Çiygöz
İşgal Altındaki Kırım
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: