Çiygöz Berlin’de Kırım'ı anlattı

07 Kasım 2019, 21:37

Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı ve Ukrayna milletvekili Ahtem Çiygöz çalışma ziyaretleri kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’e geldi.

ÇİYGÖZ: “AMACIMIZ RUSYA’NIN TEHDİTLERİNİ BÜTÜN AVRUPA’YA ANLATMAK”

Çiygöz çalışma ziyaretleri kapmasında Berlin’e neden geldiğini anlatarak “Geçen gün bir çalışma ziyareti için Berlin’e geldik. Asıl amacımız, Alman ortaklarımıza, Rusya’nın bütün Avrupa’ya yönelik tehditleri hakkındaki gerçeği iletmektir. Doğu Ukrayna’daki gelişmelere ve Kırım’ın işgaline özellikle dikkat çeken görüşmelerimiz oldu.” ifadelerini kullandı.

ÇİYGÖZ BERLİN’DE RUSYA’NIN TEHDİTLERİNİ ANLATIYOR

Çiygöz Berlin ziyaretinde eski siyasi tutsak Yevgen Panov ve Almanya’daki Ukrayna Büyükelçiliği’nde aktivistler ile görüştü. Ayrıca politikacılar, uzmanlar ve gazeteciler ile görüşecek olan Çiygöz Rusya’nın tehditlerini ve Kırım’ın durumunu anlatacak.  “Kırım işgalinin 5. yılı” konferansına da katılan Çiygöz işgalci Rusya’nın Kırım üzerinden ellerini çekmesi gerektiğini anlattı.

ÇİYGÖZ: “5 YILLIK SAVAŞIN ÜSTESİNDEN NASIL GELECEĞİZ?”

Çiygöz, görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Kırım ve Doğu Ukrayna’da durum konuşulduğunu duyururken, “Almanya Başbakanı Angela Merkel’in danışmanı Matthias Lutenberg ile görüştük. Almanya’da, 30 yıl boyunca, Sovyet işgalinin mirası ve Doğu Almanya’nın asimilasyonu ortadan kalkmadı. Biz 5 yıllık savaş sonuçları üstesinden nasıl geleceğiz? Doğu Ukrayna’daki olaylar, Kırım’ın geri alınma meselelerini de etkiliyor. ‘Önce Doğu Ukrayna meselelerini çözelim, sonra Kırım’a bakarız’ gibi konuşmaların hepsi Ukrayna’da toplum bilincini manipüle etme girişimidir.” ifadeleri kullandı. 

Ahtem Çiygöz
Almanya
berlin
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: