Çinliler İstanbul'da villa kiralayıp kripto para dolandırıcılığı yaptı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Mart 2021, 12:29
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Mart 2021, 12:29

İstanbul Silivri’de 9 ayrı villa kiralayıp kripto para çağrı merkezi kuran Çinlilerin gözaltına alındığı öğrenildi. 18 Çinlinin 101 kişiyi, pasaportlarına el koyarak zorla çalıştırdığı ve dışarı çıkmayı yasakladığı tespit edildi.

İstanbul Silivri’de 9 villa kiralayıp kripto para dolandırıcılığı yapan Çinlilere operasyon düzenlendi. 18 Çinlinin, Türkiye’de çalışma vaadi ile Çin’den bilgisayar mühendisi ve programcısı olmak üzere 101 kişi getirdiği öğrenildi. Türkiye’ye getirilen Çinlilerin pasaportlarına el koyarak zorla çalıştıran dolandırıcılar, kişilerin sitenin dışına çıkmasını dahi yasakladığı belirlendi.

SANALDAN PARAYI İKİYE KATLAMA VAADİ

İnternet üzerinden Çin’e kripto para danışmanlığı şeklinde reklam veren dolandırıcıların, dolandırdıkları kişilere, “Sanal paranızı bize teslim edin, biz iki katını kazanıp geri size teslim verelim” dediği tespit edildi.

İKİ ÇALIŞAN İHBAR ETTİ

İki çalışan, gece saatlerinde en yakın polis karakoluna giderek kendilerinin zorla çalıştırıldığını ve site içerisinde çok sayıda kişinin zorla tutulduğunu bildirdi. İstanbul Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği ekipleri, ihbar üzerine 30 ekip ve 100 polis ile harekete geçerek operasyon düzenledi. Operasyonda 101 çalışan ve 18 şüpheli gözaltına alındı.

Mağdur oldukları anlaşılan ve Türkiye’ye turistik vize ile giriş yaptığı belirlenen Çin uyruklu çalışanlar gerekli işlemler için İl Göç İdaresi’ne gönderildi.

1 BUÇUK MİLYON ELE GEÇİRİLDİ

Operasyon kapsamında şüphelilerin çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı (8.134,78 Türk Lirası) ödediği belirlenirken, villalardan ikisinin yemekhane ve yatakhane olarak kullanıldığı tespit edildi. Operasyonda 1 milyon 500 bin lira ele geçirildi. Diğer yandan, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda hard diske el koyuldu.

Adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden 6’sı çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.