Çin'de yeni ve daha bulaşıcı bir virüs salgını başladı!

16 Haziran 2020, 16:12

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Çin’in başkenti Pekin’de bir gıda pazarında ortaya çıktığı iddia edilen ve pazarla bağlantılı 106 vakanın tespit edilmesi tedirginlik yarattı. Yetkililere göre son vakalar koronavirüsün yeni bir türünden kaynaklanıyor.

Pekin’de koronavirüs vakalarının aniden artış göstermesi üzerine ülke genelinde alarm durumuna geçildi. İlk yapılan araştırmalara göre Xinfadi pazar yerinde bir et doğrama tahtasında çıktığı belirlenen virüsün yeni ve daha bulaşıcı bir virüs türü olabileceği belirtildi. Çinli yetkililer ise yeni vakaların son derece ciddi olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER: ÇİN’DE KORONAVİRÜSTEN SONRA ŞİMDİ DE HANTAVİRÜS ÇIKTI!

VUHAN’DA ÇIKAN VİRÜSTEN FARKLI BİR TÜR

Çin’in medya kaynaklarında yer alan habere göre Vuhan Üniversitesi’nin Patojen Biyoloji Departmanında görevli Yang Zhangiu, yeni ortaya çıkan vakaların Vuhan’daki türden farklı olarak yeni ve daha bulaşıcı bir tür olduğuna inandıklarını belirtti.

İLGİLİ HABER: KORONAVİRÜS NEDENİYLE TEN RENGİ DEĞİŞEN ÇİNLİ DOKTOR ÖLDÜ

VİRÜSÜ ANLAMAK İÇİN KRİTİK GÜNLER

Yeni salgının ortaya çıktığı pazar olan Xinfadi’nin ise 250 futbol sahası büyüklüğünde olması endişelere neden oldu. Asya’nın en büyük toptan gıda pazarı olan Xinfandi, et ve sebzelerin yüzde 80’ini başkent Pekin’in 22 milyonluk bir kesimine tedarik ediyor. Çin’in Baş Epidemiyoloğu Wu Zunyou, önümüzdeki birkaç günün, hem Vuhan hem de Pekin’de virüsün nasıl yayıldığını anlamak için kritik olacağını söyledi.

İLGİLİ HABER: ÇİN, KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINA SİBER SALDIRI DÜZENLİYOR!

PAZAR ORTAMI VİRÜSÜ UZUN SÜRE CANLI TUTUYOR

Baş Epidemiyolog Wu konu ile ilgili, “Bu iki olayın bir pazardan başladığını ve aynı zamanda deniz ürünleri veya etle ilgili olduğunu gösteriyor. Bu ortam, özellikle soğuk, ıslak ortam, virüsü uzun süre canlı tutabilir.” dedi. Pekin’deki yetkililer, yüksek riskli bölgelerde yaşayanların bölgeyi terk etmelerini engelliyor. Toplu taşıma araçlarının insanları şehir dışına çıkarması yasaklandı.

İLGİLİ HABER: ABD’DEN ÇİN’İN KORONAVİRÜS SALGININI KASTEN SAKLADIĞI İDDİASI

DSÖ: VİRÜSÜN KÖKENİ BELİRSİZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri 15 Haziran Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin’de yeni bir koronavirüs enfeksiyonu kümesinin kökenlerinin belirsiz olduğunu, ancak bunun somon ithalatının veya paketlenmesinin neden olabileceği iddiasının birincil hipotez olmadığını söyledi.

İLGİLİ HABER: DSÖ: SALGININ BİTMESİ ÇOK UZUN ZAMAN ALACAK

“VİRÜSÜN ARAŞTIRILMASI LAZIM”

DSÖ’nün Acil Durumlar Programı Başkanı Mike Ryan, “Bu durumda olanlara bakmamız gerekiyor, bunun birincil hipotez olduğuna inanmıyorum. Ama araştırılması gerekiyor.” dedi.

Çin
KORONAVİRÜS
SALGIN
yeni virüs
Bunlara da bakın: