Çin zulmüne Avustralya’dan tepki: Uygur Türkleri için Pekin Olimpiyatları'na diplomatik boykot kararı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Aralık 2021, 00:44
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Aralık 2021, 00:44

Avustralya, Çin’in, Doğu Türkistan başta olmak üzere farklı yerlerdeki ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı. Kararın merkezinde, Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği sistematik baskı ve asimilasyon politikaları yer alıyor.

Avustralya, Çin’in, Doğu Türkistan başta olmak üzere farklı yerlerdeki ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacak. Karara ilişkin açıklamalarda bulunan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 2022 yılının Şubat ayında Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunlarına Avustralyalı yetkililerin katılmayacağını, ancak sporcuların oyunlara katılacaklarını kaydetti. Morrison, söz konusu kararı; Avustralya’nın çıkarları doğrultusunda aldıklarını ve Pekin yönetiminin oyunları boykot eden ülkelere karşı ek yaptırımlar uygulayacağını açıklamasının kabul edilemez olduğunu ve bunun için hiçbir neden olmadığını vurguladı.

Avustralya Olimpiyat Komitesi (AOC) ise diplomatik seçeneklerin hükumetin meselesi olduğunu ve siyaset ile sporun ayrılması gerektiğini savundu.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.
Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.