Çin: Ukrayna'da taraf değiliz, yaptırımlardan etkilenmek istemiyoruz

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 10:58
qha muhabir
17 Mart 2022, 10:58

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, İspanyol mevkidaşı José Manuel Albares ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Wang Yi, ülkesinin Ukrayna’daki krizin tarafı olmadığını, yaptırımlardan etkilenmek istemediğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 14 Mart 2022 tarihinde Bakan Vang Yi, İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Ukrayna’daki mevcut durum ele alındı.

İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares, savaşın en kısa zamanda diyalog ve diplomatik yollarla durdurulmasını umduğunu belirterek; Çin’in bu konuda olumlu rol oynamasını dilediğini ifade etti.

Ukrayna’daki savaşın, Avrupa’da yıllar içinde biriken güvenlik endişelerinin sonucu olduğuna işaret eden Vang Yi, Çin’in sorunların yaptırımlarla çözülmesini hiçbir zaman desteklemediğini ve uluslararası hukukta karşılığı olmayan tek taraflı yaptırımlara daima karşı çıktığını, bu tür adımların uluslararası kuralların önemini azaltacağını belirtti.

Ayrıca, Vang Yi, “Çin, krizin tarafı değildir ve yaptırımdan etkilenmek istememektedir. Çin’in meşru haklarını ve çıkarlarını korumaya hakkı vardır” ifadesini kullandı.