Çin, Türk vatandaşı Uygur akademisyenin 4 kardeşine hapis cezaları verdi!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Ağustos 2020, 22:07
Mehmet Berk Yaltırık
23 Ağustos 2020, 22:07

Türk vatandaşı Uygur Türkü Doç. Dr. Erkin Emet’in dört kardeşi, Çin yönetimi tarafından 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Doç. Dr. Emet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanlığına mektup yazarak diplomatik ve hukuki yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, 21 Ağustos 2020’de Yeniçağ Tv’ye açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye 1989’da gelip 1997’de Türk vatandaşlığı alan Emet, kardeşleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanlığı’na konuyu anlatan bir mektup yazdığını söyleyerek, “Devletimden yardım istiyorum” dedi. Emet’in 4 kardeşi hakkında (Nurnisa Emet, Mehmet İbin Emet, Emer Emet, Enver Emet) “terör örgütüne destek sağlamak ve terör örgütü mensubuna destek” olmak suçlamasıyla iddianame hazırlandığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Halk Teftiş Mahkemesi Kaşgar Şubesi tarafından 3 kardeşe 11 yıl abla Nurnisa Emet’e ise 14 yıl hapis cezası verdi.

ÇİNLİ YETKİLİLERDEN “Şİ CİNPİNG’E KÜFÜR” İDDİASI

Emet, kardeşlerine hapis cezalarının verilme nedeninin Doğu Türkistan’daki Uygur Tüklerini sindirme politikası ve kendisinin Türkiye’de Çin aleyhinde konuşmasının engellenmesi olduğunu söyledi. Uygur Türkü akademisyen, Çinli yetkililerin güya Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e hakaret ettiğini öne sürdüğünü belirterek, “Çinli yetkilere göre devlet başkanına hakaret etmişim böyle bir şey asla yok, Çin’in tek derdi Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini sindirmek. Konu hakkın Çin Emniyet Müdürlüğü, Türk yetkililerden belge talep etti, bugüne kadar yazdığım tüm makaleler, verdiğim röportajlar dosya halinde Çin’e teslim edildi, hiçbir suç unsuru tespit edilmediği için bana yapamadıklarını kardeşlerime yapıyorlar onları zaten 20 senedir görmüyorum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazdım” diye kaydetti.

“ÇİN YÖNETİMİNİN TÜRKİYE’YE İFTİRASI”

Doç. Dr. Emet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektupta sözleriNe “Çin Halk Cumhuriyeti Teftiş Mahkemesi tarafından haksız ve hukuksuz şekilde 11’er yıl hapis cezası alan kardeşlerim için sizden diplomatik ve hukuki yardım talep ediyorum” ifadeleriyle başladı.

“Devletimizin yetkili makamlarınca araştırılıp, adı geçen kardeşlerim ve akrabalarıma bu hususta yardım edilmesini; Çin Halk Cumhuriyeti yetkili makamları ile temasa geçilip, mağdurların ahvalinin sorulması ve yapılan hukuksuz ve insan haklarına aykırı kararın düzeltilmesi için diplomatik ve hukuki çaba sarf edilmesini saygılarımla arz ve talep ederim” diyen Emet, kendisinin herhangi bir terör örgütü ile teması olmadığını belirterek, “Uluslararası hukuk ve Türk hukukuna göre hiçbir şekilde terör örgütleri ile şahsımın temas halinde olmadığı, devletimizin bütün kurum ve kuruluşları tarafından açıkça bilinmekte olup, hakkımda bu yönde adli veya idari hiçbir soruşturma mevcut değildir. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde Doçent unvanı ile devletimizin bir kamu görevlisi olarak görev yapan şahsıma böyle bir ithamda bulunmak, Çin Yönetiminin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bir iftirası olarak görülmelidir” diye belirtti.

KARDEŞLERİNİN ALIKONULDUĞU HAPİSHANELERİ DE YAZDI

Doç. Dr. Emet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektupta kardeşlerinin aldığı cezaların bilgisiyle birlikte hangi hapishanelerde tutulduklarını da belirtti. Uygur Türkü akademisyen, “Mağdurlardan Kız Kardeşim Nurnisa Emet ile Enver Emet, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygur Özerk Bölgesi Kâşgar Vilayeti Yopurga Nahiyesi Hapishanesinde tutulmaktadır. Mağdur Abim Memetimin Emet ile Enver Emet, Kâşgar Vilayeti Yopurga Nahiyesi Peylo Hapishanesinde tutulmaktadır” diye yazdı.

ERKİN EMET: HEDEF GÖSTERİLMEMDEKİ AMAÇ BİZİ SUSTURMAK

Daha önce Emet, 2019 eylül ayında Kırım Haber Ajansı‘na (QHA) verdiği bir demeçte, Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin kendisini “terörist” olarak ilan etmesi hakkında, “Hedef gösterilmemdeki amaç bizi susturmak” demişti.

“DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANANLARI ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Alınan bu skandal kararla, Doğu Türkistan halkına psikolojik bir mesaj verilmek istendiğini dile getiren Emet, Çin yönetiminin, başta yaşanan insan hakları ihlalleri olmak üzere Uygur Türklerinin meselesini Türkiye ve dünya kamuoyunda anlatmalarından rahatsızlık duyduğunu vurgulamıştı.

“BEN HİÇBİR TERÖR TEŞKİLATINA ÜYE DEĞİLİM”

Doç. Dr. Erkin Emet, “Ben hiçbir terör teşkilatına üye değilim. Biz haklı davamızı, işgal edilmiş Doğu Türkistan toprağını, dünyaya ve Türkiye kamuoyuna kalemimizle anlatmaya çalışıyoruz. Bütün yasal yollarla hakkımı arayacağım gerekirse uluslararası mahkemelere de başvuracağım” ifadelerini kullanmıştı.