Çin, toplama kampındaki Uygurlara zorla suç seçtiriyor!

10 Haziran 2020, 16:09

Çin hükumetinin toplama kampına götürdüğü Uygurlara liste dağıtarak bu listede yer alan suçlardan herhangi birini seçmeleri istendiği ortaya çıktı.

Almanya’nın önemli yayın kuruluşlarından Deutsche Welle (DW) Çin’in toplama kamplarında esir tutulduktan sonra kurtularak Kazakistan’a geçen 4 Uygur ile görüştü. Toplama kampından kaçan Uygurlar burada görevli Çinli yetkililerin kendilerine listeler dağıttıklarını ve bu listelerden bir suç seçmeye zorlandıklarını anlattı. Toplama kamplarında uygulanan baskıları anlatan Uygurlar, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulmü bir kez daha gözler önüne serdi.

İLGİLİ HABER: KIRIM SAATİ: DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI DOLKUN İSA İLE DOĞU TÜRKİSTAN GÜNDEMİ

“İTİRAF ETMEZSENİZ ÖMÜR BOYU ÇIKAMAZSINIZ”

Kazakistan’a geçen dört Uygur, toplama kampında kaldıkları dönemde akla hayale gelmeyecek baskılar gördüklerini belirtti. Gardiyanların işlemedikleri suçları silah zoruyla kabul ettirdiklerini anlatan Doğu Türkistanlılar, “Bir gün ellerinde silahlar ile liste dağıtan gardiyanlar geldi. Bize listeden bir suç seçmemiz talimatını verdiler. ‘Eğer listeden herhangi bir suçu seçmezseniz suçunuzu itiraf etmemiş olacaksınız. Suçunuzu itiraf etmemiş olursanız buradan ömür boyu çıkamazsınız’ diyerek tehdit ettiler.” diye konuştu.

AKIL ALMAZ SUÇ LİSTESİ

Toplama kampı görevlilerin dağıttıkları listede yer alan suçlar ise şok edici. Listede, Yurt dışındaki insanlarla temas kurmak, dua etmek, başörtüsü takmak seyahate çıkmak gibi saçma suçlardan oluşan 70 madde bulunuyordu. Bu maddelerdeki suçları seçenler, uydurma bir mahkemede işlemedikleri suçlardan dolayı mahkum edildi. Bu uydurma mahkemelerde kendilerini savunmak için avukat tutma hakları da bulunmuyor.

İLGİLİ HABER: DOĞU TÜRKİSTANLI DOKTORUN ÇİN HAPİSHANELERİNDE OLDUĞU TEYİT EDİLDİ

HASTANEYE GİDİP ZORLA SUÇ SEÇTİRDİLER

Çin hükumetinin zorbalığı ve zulmü pes dedirtti. Toplama kampında tüberküloz teşhisi konularak hastaneye yatırılan bir Doğu Türkistanlı, hasta yatağında bile rahat bırakılmadı ve baskıyla suç listesine imza atmak zorunda kaldı. Suçsuz yere toplama kamplarına kapatılan Doğu Türkistanlılar, sahte suçlamaları kendileri seçmek zorunda bırakıldı ve her birine uydurma mahkemelerde keyfi cezalar verildi. Kampta bulunan bir Doğu Türkistanlı ise suç seçmeye itiraz etti. Bu kişi günlerce baskı altında kaldı ama pes etmeyerek bir suça karışmadığını yineledi. Toplama kampındaki görevliler bu kişiyle baş edemeyeceklerini anlayınca onu serbest bırakmak zorunda kaldılar ve ev hapsine alındı.

ÇİN’E GÖRE DUA ETMENİN SUÇ OLMASI NORMAL

Alman yayın kuruluşuna göre, en ilginç suç ise yasa dışı dini faaliyetlerdi. Çin yönetiminin yasa dışı dini faaliyetler adı altında topladığı suçlar İslam dininin gereği olan namaz kılmak, oruç tutmak ve içki içmemek gibi ibadetlerdi. Çin hükumeti, İslam dinini virüs gibi görüyor ve Uygur halkını yok etmek için dinlerinden koparmaya çalışıyordu. Bu nedenle listede yer alan dua etmek suçlaması, Komünist Parti tarafından normal olarak değerlendiriliyordu. İnsan hakları savunucuları ve Doğu Türkistan üzerine araştırma yapan kişilerce, Çin hükumeti kapsamını kendi belirleyeceği ve ucu açık bir suç tanımını kabul ediyor. Bu da Çin hükumetinin Doğu Türkistanda uyguladığı sistemin keyfiliğini ortaya koyuyor.

Çin
Doğu Türkistan
toplama kampları
Bunlara da bakın: