Çin, Tayvan’ın kuzeydoğu ve güneybatı bölgelerine balistik füze fırlattı!

Güvenlik
Filiz
04 Ağustos 2022, 13:14
Filiz
04 Ağustos 2022, 13:14

Çin ordusu, bugün yerel saatle 13.46’da Tayvan’ın kuzeydoğu ve güneybatı sularına balistik füze fırlattı. Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından doğrulanan saldırıya ilişkin olarak, “Çin’in Wuqiu, Dongyin ve diğer dış adalarının yakınında uzun menzilli roketler de dahil olmak üzere, canlı atış gerçekleştirdiğini doğruladı. Savunma Bakanlığı şiddetle kınıyor ve yüksek teyakkuzda olmaya devam ediyor” açıklaması yapıldı.

Çin, yerel saatle 13.46’da Tayvan’ın kuzeydoğu ve güneybatı kesimlerine balistik füze fırlattı. Tayvan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sun Li-fang, saldırıyı doğrulayarak buna karşılık savunma sistemlerinin aktifleştirildiğini belirtti.

TAYVAN SAVUNMA BAKANLIĞI SALDIRIYI DOĞRULADI

Çin tarafından da doğrulanan saldırıyı kınayan Tayvan Savunma Bakanlığından, “Çin’in Wuqiu, Dongyin ve diğer dış adaların yakınında uzun menzilli roketler de dahil olmak üzere, canlı atış gerçekleştirdiğini doğruladı. Savunma Bakanlığı şiddetle kınıyor ve yüksek teyakkuzda olmaya devam ediyor. Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz, ancak güvenliğimiz ve egemenliğimiz söz konusu olduğunda geri çekilmiyoruz” açıklaması yapıldı.

“SAVAŞA HAZIRLIĞI GÜÇLENDİR”

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Çin’in balistik füze fırlatmasını şiddetle kınayan bir infografik yayımladı. İnfografikte, “Patriot füze sistemi ve ilgili savunma sistemlerini harekete geçir ve savaşa hazırlığı güçlendir” ifadeleri kullanıldı.