Çin şirketleri Moldova'da enerji sektöründeki büyük ölçekli yatırım projeleri peşinde!

Ekonomi
Mehmet Berk Yaltırık
13 Haziran 2021, 22:51
Mehmet Berk Yaltırık
13 Haziran 2021, 22:51

Moldova’nın Pekin Büyükelçisi, Çinli şirketlerin Moldova’nın enerji ve tıp sektörlerindeki büyük ölçekli yatırım projelerine ilgi gösterdiğini açıkladı. Söz konusu açıklama Çin’in Moldova’ya yönelik yatırım politikasını da gözler önüne seriyor.

Moldova’nın Pekin Büyükelçisi Dumitru Braghis, 2 Haziran 2021’de Infotag haber ajansına verdiği demeçte, Çin’in Moldova’ya yatırım yapma konusundaki ilgisinin, kısmen ülkenin elverişli coğrafi konumu nedeniyle arttığını söyledi. Balkan Insight’ın aktardığına göre Braghis, China Energy’nin Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı ile bir işbirliği anlaşması imzalamak istediğini, Çin Sinopharm Uluslararası Şirketi’nin (China Sinopharm International Corporation) ise radyoterapi ve kemoterapi geliştirme projesi üzerine bir projeyi uygulamak için Moldovalı bir şirketle işbirliği yapmakla ilgilendiğini belirtti.

ÇİN, MOLDOVA’DA HANGİ ALANLARLA İLGİLENİYOR? HANGİ ÇİN ŞİRKETLERİNİN BAHSİ GEÇİYOR?

Habere göre Çin’in ilgisi, Pekin’deki Moldova büyükelçiliğinin Moldova’da yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 20 yatırım projesi önermesinden kaynaklanıyor. Projeler tıp, eczacılık, sanayi, bilişim, e-ticaret, unlu mamül imalatı, nakliye, bağcılık, tarım ve oto tamir hizmetleri alanlarını kapsıyor. Büyükelçi Braghis, konuyla ilgili olarak ekonomik diplomasinin bir parçası olarak büyükelçiliğin, gelecek vaat eden fikir ve projelerin sunulacağı ve iş dünyasının iki ülkede ilgisini çekecek bir ‘iş platformu’ oluşturmaya hazır olduğunu söyledi. Moldova’da yatırım fırsatlarıyla ilgilenen diğer şirketlerin Great Wall Motors, China Overseas Economic Cooperation Corporation (Çin Denizaşırı Ekonomik İşbirliği Kurumu) , Huawei ve Çin-Avrupa Teknik ve Ekonomik İşbirliği Derneği’ni de içerdiğini ifade etti.

İLGİNİN SEBEBİ, MOLDOVA’NIN STRATEJİK KONUMU

“Moldova, ticaret yollarının kesiştiği noktada, Giurgiulesti limanı üzerinden deniz taşımacılığına erişimde ve Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu ve BDT [Bağımsız Devletler Topluluğu] ülkelerindeki büyük pazarların yakınlığında elverişli bir coğrafi konuma sahiptir” diyen büyükelçi, Moldova pazarının bu büyük pazarlar ile Çin arasında bir başlangıç noktası olarak hizmet edebileceğini vurguladı. Moldova’nın uygun bir vergi sistemine ve serbest ekonomik bölgeler, endüstri parkları ve bilişim parkları gibi yatırım platformlarına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

MOLDOVA, ÇİN’İN “BİR KUŞAK, BİR YOL” PROJESİNİN NERESİNDE?

Son yıllarda Çin, geniş ekonomisini Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ortaklarıyla birleştirmek için tasarlanan “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminin bir parçası olarak Moldova’da yollar inşa etmeye çalışıyor. Mart 2019’da Çin medyası, Moldova makamları ile iki Çinli şirket; China Hyway Group ve China Railway Group Limited arasında 400 milyon dolarlık bir maliyetle yaklaşık 300 kilometrelik otoyol inşa etmek için nihai müzakerelerin yapıldığını bildirmişti. Nisan 2019’da da eski Başbakan Pavel Filip liderliğindeki önceki hükumet, en önemli 12 Çinli şirket ve 100 Moldovalı şirketle ikili bir Moldova-Çin forumu düzenlemişti.