Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ertelemesini mi istedi?

Güncel
qha muhabir
04 Mart 2022, 05:55
qha muhabir
04 Mart 2022, 05:55

ABD gazetesi olan New York Times, ABD ve İngiliz istihbaratının Çin tarafından Rusya’ya Pekin Kış Olimpiyatları bitene dek Ukrayna’ya saldırmaması hususunda teyit aldığı belirtildi.

New York Times gazetesindeki habere göre, bazı Amerikalı ve İngiliz istihbarat yetkililerinin Çin tarafından Rusya’nın Ukrayna saldırılarını ertelemesini talep ettiği belirtiliyor. Habere göre, Çin yetkililer 2022 Pekin Kış Olimpiyatları bitene kadar Moskova’dan Ukrayna’ya saldırı planının ertelenmesini talep ettiler.

Amerikalı yetkililer, söz konusu talebin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Olimpiyatların açılış töreninde Çin Devlet Başkanı Şi Cınping ile Pekin’de bir araya geldiği sırada yapılmış olabileceği iddiasında bulundu.

ÇİN RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRILARINI ERTELENMESİ Mİ İSTENDİ?

Söz konusu iddianın kaynağı, Çin’deki Kış Olimpiyatları devam ederken Pekin’de gerçekleşen görüşme sonrası iki ülke arasındaki ortaklığın “limitsiz” olduğunu ilan eden ve NATO’nun genişlemesini kınayan ortak bildiri yayımlandığına dikkat çekilmişti.

Pekin Kış Olimpiyatlarının hemen ardından ise Rusya askeri harekatı başladı. Çin, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını 20 Şubat’ta kapanış töreniyle sonlandırmıştı. Akabinde 24 Şubat’ta Putin idaresinde Rusya Ukrayna’ya savaş başlatmıştı.

New York Times haberinde bu iddialar üzerine, “Çin, 20 Şubat’ta Olimpiyatların kapanış törenini düzenledi. Ertesi gün, Putin daha fazla Rus askerinin Doğu Ukrayna’nın isyancı kontrolündeki bir bölgesine girmesini emretti” ifadesine yer verdi.

ÇİN İDDİALARI DOĞRULAMADI

Çin’in Washington Büyükelçiliği sözcüsü Liu Pengyu söz konusu iddiaların, “hiçbir dayanağı olmayan spekülasyonlar ve suçlamalardan” ibaret olduğunu söyledi.

Çin, ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları eleştirmiş, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vang Venbin, Rusya ve Ukrayna’nın “her iki tarafın meşru güvenlik endişelerini barındıran siyasi çözüm araması” gerektiğini söylemişti.

Çin, Ukrayna’daki savaş ile ilgili “işgal”, “saldırı” sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, BM Genel Kurulunun dün Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırılarını kınayan bir kararı onayladığı oylamada çekimser kalan 35 ülkeden biri olmuştu.