Çin medyası, koronavirüs ölümlerine dair resmi sayıları sorgulamaya başladı!

30 Mart 2020, 16:26

Çin medyası, resmi makamlarca açıklanan ölüm sayılarını sorgulamaya başladı. Vuhan’da bir morgun açıklanan ölüm sayısından 2 kat fazla tabut sipariş etmesi şüpheleri açığa çıkardı.

MORGLARDA EN AZ 5 BİN ÖLÜYE YETECEK TABUT VAR

Çin merkezi hükumetinin verilerine göre, Hubey eyaletinin başkenti 50 bin koronavirüs vakasına ve bunlardan kaynaklı 2 bin 535 ölüm vakasına sahip. Ancak yerel morgların 5 bin tabut ve diğer ölü saklama materyali (yakılan insanların küllerinin saklandığı vazolar) sipariş ettiği belirtiliyor.

23 Mart 2020’de hükumet halka morgları ziyaret etme ve yakınlarının cenazelerini devralma izni verdi. Bunun sonucunda Vuhan’daki Hankou morgunda 200 metre uzunluğunda insan kuyruğu oluştu. Benzer durum diğer morg ve mezarlıklarda yaşandı.

GERÇEK ÖLÜ SAYISI 40 BİNE YAKIN!

Bir diğer iddia ise şehirde bulunan 8 morgun 500’er tabut ve diğer ölü saklama materyali verdiğini, toplamda ise 40 bin civarında ölü olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Resmi olarak açıklanan sayı ise 2 bin 535. Bir diğer rapor ise hükumetin hayatını kaybedenlerin ailelerine 423 ABD doları sus payı ödediğini ve bu şekilde bu kişilerin kendi kayıplarını kamuoyuna duyurmamalarını tembih ettiğini ortaya çıkardı.

Çin
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: