Çin kamplarında alıkonulan Doğu Türkistanlıların sayısı 3 milyona ulaştı!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 18:58
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 18:58

Çin rejiminin toplama kamplarına hapsettiği Uygur ve Kazak Türklerinin sayısının 3 milyonu bulduğu açıklandı.

The New Arab ve Middle East Eye adlı medya kuruluşlarının köşe yazarlarından CJ Werleman, ABD İstihbarat teşkilatlarının Çin’in toplama kamplarında alıkoyduğu Müslümanların sayısının 1 milyondan 3 milyona çıktığını tespit ettiklerini öne sürdü.

Werleman, Twitter üzerinden konuyla ilgili olarak, “2019, 1944 değil – 3 milyon insana bir toplama kampında dini kimlikleri nedeniyle istismara uğruyor. Eski bir tutuklu olan Gülbahar Jalilova’ya göre Uygur bir Müslümanın Çin toplama kampına gönderilmesinin birkaç nedeni var: “Türkiye’ye seyahat etmek, telefonunuzla dua eden birinin görüntüsünü çekmek, İngilizceye çevirmek ve başörtüsü giymek.” Aslında, Uygur Müslümanlarının (Doğu Türkistan’daki) toplama kamplarına gönderilmesinin 48 nedenini biliyoruz. Bunlar dahil…” diye kaydetti.

Çin yönetimi kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin kendi inanç ve kültürlerini yaşatan Uygur ve Kazak Türklerini, çoğu zaman kültürel-dini sembollerini bahane ederek toplama kamplarına hapsediyor. Pekin, “eğitim” adı altında daimi takibat altında tuttuğu Doğu Türkistanlıları radikal unsurlar olarak lanse etmeye çalışıyor.