Çin'in tutukladığı gazetecilerin yüzde 44'ü Uygur kökenli

Güncel
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 12:39
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 12:39

ABD’de yapılan araştırma verilerine göre, Doğu Türkistan’da hapse atılan Uygur gazetecilerin sayısı, Çin tarafından tutuklanan gazeteciler sayısının yüzde 44’ünü oluşturuyor. Bu kapsamda, 100’den fazla Uygur gazetecinin suçsuz yere hapse atıldığı tahmin ediliyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin bir grup üyesi, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, gazetecilere karşı baskıcı ve acımasızca eylemlerde bulunan Çin, Rusya ve Belarus’un da aralarında bulunduğu bazı ülkelerle ilgili bir karar tasarısı hazırladı. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 2021 yılına ilişkin bulgularına da atıf yapılan tasarıda; Çin’in, “basın için dünyanın en kötü ortamlarından birine sahip olduğu ve ülke içinde ve dışında siyasi söylemleri kısıtlamaya çalıştığı” dile getirildi.

GAZETECİLERİ KORUMA KOMİTESİNİN RAPORUNDA KAÇ UYGUR GAZETECİ VAR?

Gazetecileri Koruma Komitesinin geçen Aralık ayında yayımladığı 2021 yılı raporuna göre, Çin’de tutuklu bulunan 50 gazeteci bulunuyor. Bu gazetecilerin 22’si Doğu Türkistanlı Uygur gazeteciler.

Uygur gazeteciler, 2021’de Çin’in tutukladığı toplam gazetecilerin yüzde 44’ünü, dünya genelinde ise yüzde 7 buçuğunu oluşturuyor. 2021 raporuna göre tüm dünyada toplam 293 gazeteci tutuklu bulunuyor.

“BUNLAR BUZDAĞININ SADECE GÖRÜNEN UCU”

Çin’in Uygurlara karşı hak ihlallerini belgeleyen ve merkezi Norveç’te bulunan Uyghur Hjelp, Çin’de son yıllarda 40 Uygur gazetecinin tutuklandığını ortaya çıkarmıştı. Bu kurumun kurucusu olan Uygur Türkü Abduveli Ayup, bu bulgularının sadece “buzdağının görünen ucu” olduğunu belirtti.

Bu hususta, Amerika’nın Sesi’ne (VOA) konuşan Abduveli Ayup, “Bizim verilerimiz, en az 40 tutuklu Uygur gazetecinin Çinli yetkililer tarafından hapse atılan 400 Uygur aydınının arasında bulunduğunu gösteriyor. Uygur blogcularını, hükümete ait radyo ve televizyon kanallarının sunucularını da listemize katarsak hapiste bulunan Uygur gazetecilerin sayısı en az 100’ü bulur” ifadelerini kullandı.