Çin'in "sıfır virüs" yalanı halk ayaklanmasıyla ifşa oldu!

29 Mart 2020, 21:57

Çin’de halkın tepkisi, yönetimin “sıfır virüs” yalanını ortaya çıkardı. İlk ayaklanma yeni koronavirüs Covid-19’un çıkış merkezi olan Çin’in Hubei eyaleti ile Jiangxi eyaletini birbirine bağlayan Daula Nehri köprüsü üzerinde 25 Mart 2020’de meydana geldi.

Mir Kamil Kaşgarlı’nın aktardığına göre Çin yönetiminin ekonomik gerekçelerle birçok büyük kenti karantina altına aldıktan aylar sonra ”sıfır virüs” iddiasıyla halkı tekrar fabrikalara dönmesi için motive etmeye çalıştı. Bu kapsamda virüslü olmayan Çin vatandaşlarına yeşil seyahat kartı düzenlemesi hayata geçirildi. Yeşil karta sahip olanların başkent Pekin dışındaki bütün şehirlere çalışma ziyaretinde bulanabileceği ve Pekin dışındaki bütün eyaletler arasında geçiş sağlayabileceği duyuruldu.

EYALET GEÇİŞİNDE ÇATIŞMA

Koronavirüsün çıkış merkezi olan Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan başta olmak üzere birçok şehrinden yeşil karta sahip olanların Jiangxi eyaletine geçmek istemesi, ama Jiangxi eyaleti polisleri ve ahalisinin Hubeililerin eyalete girmesine engel olması ile iki taraf ortasında çatışma yaşandı.

EYALETİN POLİS GENEL MÜDÜRÜ TUTUKLANDI!

Olay yerine gelen Hubei eyaleti polis genel müdürü yeşil kart sahiplerinin geçişlerinin yasayla garanti altında olduğunu anlatmaya çalışınca, Jiangxi halkı tarafından linç edildi ve tutuklandı. Hubei eyaleti polis genel müdürünün linç edilmesi ve tutuklanmasına Jiangxi eyeleti polisleri de destek verdi.

GEÇİŞİ ENGELLENEN TARAF KÖPRÜYE HÜCUM ETTİ

Halk “sıfır virüs” yalanına inanmadıklarını, virüsün neden olduğu gizli tutulsa da, hala eyalette ölümler ve hastalıkların devam etmekte olduğunu, eğer gerçekten Çin’de ”sıfır virüs” söz konusu olsaydı, yeşil kart sahiplerinin Pekin’e girmesinin yasaklanmaması gerektiğini, başkente girişin hala yasak olmasının yönetimin “sıfır virüs” yalanının en açık kanıtı olduğunu dile getirdi. Bu engellemeye karşı Hubei eyaleti halkı ayaklanarak köprüye hücum etti.

Jiangxi eyaleti polisleri, yerel yöneticileri ve halk da engellemeyi destekleyerek köprüye yürüdü. Böylece iki eyalet halkı ve polisleri karşı karşıya geldi. İki eyaletin ortasında yüz binlerce insanın set oluşturduğu, geçmeye çalışan Wuhan halkı ve polislerinin “Wuhan gayret et!” sloganları atmaya başladığı ifade edildi.

Hükûmet tarafından yapılan anonslarda ise virüsün hala yayılma tehlikesinin yüksek olduğu ve insanların bu şekilde bir araya toplanmasının bu tehlikeyi daha da arttıracağı duyuruldu. Yönetimin anonsların “sıfır virüs” yalanını alenen ifşa etti. Bu olaydan hareketle vaka sayısı, ölüm sayısı, iyileşenlerin sayısı konusundaki tartışmalar ve salgın konusunda dünyayı erken uyarmamaması gibi hususlar yeniden tartışmalara konu oldu.

Çin
KORONAVİRÜS
kovid-19
sıfır virüs
sıfır virüs yalanı
Wuhan
Bunlara da bakın: