Çin'in önde gelen gen araştırma şirketi, Doğu Türkistan'da gen bankası kuracak

07 Haziran 2020, 11:24

Çin’in gen bilgi işleme ve biyomühendislik şirketlerinden BGI, Doğu Türkistan’da gen bankası kuracağını duyurdu.

Turkistan Press’in, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) menşeli haber sitesi Akios’ta yayımlanan bir araştırma makalesine atıfla aktardığına göre, hedef azınlıkları genetik bilgi yoluyla izleme yeteneği geliştiren BGI şirketinin faaliyetleri dikkat çekti. Uygur Türklerinin genetik bilgilerinin toplanması ve işlenmesinde yer alan, ayrıca diğer ülkelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test ekipmanları sağlayan şirketlerden olduğu ifade edilen şirketin, yakın zamanda Doğu Türkistan’da bir genetik banka ve Adli İşbirliği Merkezi kuracağını duyurduğu bildirildi.

ŞİRKETİN ÇİN HÜKUMETİYLE İLİŞKİLERİ ENDİŞE UYANDIRIYOR!

ABD İstihbarat ve Güvenlik Merkezi (NCSC) başkanı William Evanina, konuyla ilgili olarak Çin hükumetinin insanların kişisel bilgilerini çeşitli yollarla izleme geçmişi olduğunu ve Komünist partinin emirlerine tabi olan bu tür Çinli şirketlerin dünya nüfusu üzerinde kolayca kişisel bilgiler toplayabilmelerinin endişe verici olduğunu söyledi.

ABD hükumetinin de duruma endişeyle yaklaştığı, söz konusu şirketin Doğu Türkistan’da genetik bilgilerin toplanması ve izlenmesine katılmasının, ayrıca Çin yargısıyla iş birliği içerisinde olmasının ABD’nin merceğinde olduğu ifade edildi.

Çin
Doğu Türkistan
gen bankası
Uygur Türkleri