Çin'in kontrolden çıkan roketi bu sabah dünyaya düşecek

Bilim ve Teknoloji
Ömer Cihad Kaya
09 Mayıs 2021, 04:04
Ömer Cihad Kaya
09 Mayıs 2021, 04:04

Çin’in kontrolden çıkan roketi, dünyanın üzerinde tur atmaya devam ediyor. Birkaç defa Türkiye üzerinden de geçen roketin, sabah saatlerinde dünyaya düşmesi bekleniyor.

Çin Uzay İstasyonunun, 29 Nisan 2021’de uzaya fırlattığı modülü taşıyan roket, gövde kısmının kontrolden çıkması sonucu atmosferden döndü. Çıkan arıza sonucu hızla dünyaya düşmeye başladı. Bu sabah saatlerinde dünyaya düşmesi beklenen roket dünyayı paniğe sevk etti. Roketin nereye düşeceği tam olarak bilinmiyor.

ÇİN’İN ROKETİ CANLI TAKİP EDİLEBİLİYOR

Avustralya, Güney Asya ülkeleri, Çin’in orta ve güney bölgeleri, Arap Yarımadası, Afrika kıtası, Türkiye’nin büyük çoğunluğu, Güney Amerika’nın büyük bölümü ve Kuzey Amerika’nın bir kısmı gibi geniş bir coğrafyaya düşebileceği öngörüler arasında. Roketin dünya üzerindeki hareketi Youtube üzerinden canlı takip edilebiliyor:

LONG MARCH-5B ROKETİNİN ENKAZININ TAM OLARAK NEREYE DÜŞECEĞİ BİLİNMİYOR

Çin’in Long March-5B adlı roketinin Tianhı modülü, 29 Nisan’daki fırlatmanın ardından yörüngeye girmiş ancak çıkan arıza ile hızla dünyaya düşmeye başlamıştı. Roketin enkazının canlı görüntüsü çekildi. Uzmanlar, roketin inişine saatler kala tam olarak nereye düşeceğinin belirlenebileceğini kaydetti.

Roketin canlı görüntüsü