Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmü il il protesto edildi

14 Aralık 2019, 12:01

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamaları, çeşitli illerde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar tarafından protesto edildi.

Çankırı, Erzurum, Kütahya, Samsun ve Tokat illerinde Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik politikaları protesto edilirken vatandaşlar Doğu Türkistan ve Türkiye bayrakları, ayrıca Çin baskı ve işkencelerinden fotoğraflar taşıdı.

ÇİN ZULMÜNE SESSİZ KALMADILAR

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan protesto gösterisi birçok yerde gıyabi cenaze namazı ile başlayıp basın açıklaması ile devam etti.

Çankırı’daki protestoda, Kardeş Sivil Toplum Kuruluşu Platformu sözcüsü, Doğu Türkistan’ın 70 yıldır Çin işgali altındaki bir İslam yurdu olduğunu belirterek, “İşgalle başlayan zulüm ve işkenceler sürekli yeni bir boyut kazanarak devam etmektedir. Doğu Türkistan tıpkı Filistin, Arakan, Keşmir gibi hiçbir zaman zulmün eksik olmadığı bir İslam coğrafyasıdır.” diye konuştu.

ÇİN ZİNDANLARINDA MÜSLÜMAN UYGUR TÜRKLERİ ALIKONULUYOR!

Çin’in uyguladığı yasaklar ve ağır cezalar sonucu Doğu Türkistan’ın dünyanın en büyük açık hava cezaevine dönüştüğü yine Çankırı’daki protestoda dile getirilerek, “Çin zindanlarında 350 bin Müslümanın bulunduğu tahmin ediliyor. Yalnızca Müslüman oldukları için hapse atılan Uygurlu kardeşlerimiz kötü şartlar ve çeşitli işkenceler altındadır. Hapse atılan Uygurlulardan sağlıklı bir haber dahi alabilmek imkansız hale gelmiştir.” denildi.

Kütahya’da yapılan açıklamada ise 1949 yılından bu yana Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın, her yıl sistematik olarak insan haklarının ayaklar altına alındığı bir hapishaneye dönüştürüldüğü söylendi. Bölgede yaşam koşullarının her yıl daha da kötüleştiği de belirtildi.

Samsun’da ise Doğu Türkistan’ın dili, kültürü ve dinine yönelik saldırıların soykırıma dönüştüğü ifade edilerek, “Çin’in asimilasyon ve yok etme politikalarını reddettiğimiz gibi sömürgeci zihniyetin ürettiği çıkar odaklı söylem ve eylemleri de reddediyoruz. Bütün kalbimizle ve bütün imkanlarımızla Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu dünyaya ilan ediyoruz. Çin’i yaptığı zulüm, baskı ve katliamlar nedeniyle kınıyoruz.” açıklamasında bulunuldu.

Çin
Çin baskısı
Çin zulmü
Doğu Türkistan
protesto
Türkiye
Uygur Türkleri
Uygurlar
Bunlara da bakın: