Çin, Endonezya'da da protesto edildi

28 Aralık 2019, 11:40

Endonezya’da, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik uyguladığı politikaları protesto etmek amacıyla gösteri düzenlendi.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, 27 Aralık 2019’da yaklaşık bin kişinin katıldığı İslam Savunucuları Cephesi (FPI) adlı örgütün, cuma namazı sonrası Çin’in Cakarta Büyükelçiliği önünde düzenlediği protesto gösterisi yapıldı.

“KOMÜNİST ÇİN, KATİL ÇİN”

Çin hükûmetinin Uygurlara yaptığı zulme tepki göstererek,“Çin’i boykot et”, “Müslüman Uygurlara yönelik soykırımı durdur”, “Uygurlar ile beraberiz” ve “Uygurları kurtarın” pankartları taşıyan eylemciler, ”Komünist Çin” ve ”Terörist Çin” diye slogan attı.

Uygurların hapishanelerde işkence gördüğünü ve dini ibadetlerini yerine getirmekte özgür olmadıklarını vurguladı. Çin hükûmetinden Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini durdurmasını istediklerini belirten Gösterinin organizatörlerinden FPI üyesi Slamet Maarif yaptığı konuşmada, Uygurlar konusunda aktif eylemde bulunmayan Endonezya hükûmetini de kınadıklarını belirtti.

Maarif ayrıca, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olayların uluslararası soruşturmaya açılmasını ve İslam İşbirliği Teşkilatının da (İİT) bölgedeki insan hakları ihlallerini soruşturma amaçlı ekip oluşturmasını talep ettiklerini kaydetti.

Bunlara da bakın: