Çin'e komşu ülkeler alarma geçti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2020, 12:33
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2020, 12:33

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da bir dizi önlem alındı.

RUSYA: ÇİN’E GİTMEYİN

Rusya Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor), Çin’de salgına yol açan yeni tip koronavirüs vakalarının Rusya’da görülmediğini açıklamakla birlikte Rus vatandaşlarına “Çin’e gitmemeleri” uyarısında bulundu. Rusya havalimanlarında virüse yönelik önlemler alınmaya başlandı. Öte yandan Vuhan’dan Moskova’ya yapılan tüm uçuşlar da durduruldu.

KAZAKİSTAN’DAN TERMAL KAMERA ÖNLEMİ

Kazakistan’da son günlerde ülkeye Çin’den gelen 13 bin yolcu havalimanı ve sınır geçiş noktalarında karantina hizmetleri güçlendirilerek, termal kameralarla kontrol edildi.

Ülkede turistik firmalar aracılığıyla Çin’e giden yolculara salgınla ilgili broşürler dağıtıldı. Kazakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kırgızistan vatandaşlarına koronavirüsün baş gösterdiği bölgelere seyahatlerini sınırlandırmaları, süt, et ve deniz ürünlerinden uzak durmaları ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri uyarısı yapıldı.

ÖZBEKİSTAN ÖZEL ODALAR OLUŞTURDU

Özbekistan havalimanlarında da Çin’den gelen yolcular termal kameralarla kontrol edilirken, olası durumlar için Virüsoloji Enstitüsünde koronavirüs bulaşan hastalar için özel odalar oluşturuldu, laboratuvarlar kan tahlili için hazır hale getirildi.

TACİKİSTAN UÇUŞLARI DURDURDU

Tacikistan Somor Air Havayolu şirketi Çin’e seferleri iptal ederken, Çin’in South Airlines şirketinin de Tacikistan’a seferleri durduruldu.

Tacikistan Sağlık Bakanlığı, durum istikrara kavuşuncaya kadar Tacik vatandaşlarının Çin’e gezilerini ertelemelerini isteyerek Çin’den gelen tüm yolcuların kontrol edileceğini duyurdu.