Çin, dünyanın havasını kirletiyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
16 Haziran 2019, 19:44
Ömer Cihad Kaya
16 Haziran 2019, 19:44

Dünya çapında yapılan BP 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu’na göre, geçen yıl zararlı emisyonlar bazında en fazla salınım Çin’de gerçekleşti.

Rapora göre, dünyada hava kirliliğinin temel nedeni; petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil kaynaklardan oluşuyor. Dünya genelinde toplam karbondioksit emisyonları geçen yıl önceki yıla göre yüzde 2 artarak 33 milyar 684 milyon tona yükseldi.

DÜNYADA EN FAZLA EMİSYON SALINIMI ÇİN’DE

Geçen yıl dünyada en fazla emisyon salımına sahip ülkeler ise sırasıyla Çin, ABD ve Hindistan olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönmede Çin’de karbondioksit emisyon miktarı yüzde 2,2 artarak, 9 milyar 419 milyon ton oldu.

ABD ise emisyon miktarını yüzde 2,6 yükselterek 5 milyar 17 bin tonla dünya genelinde en fazla karbon salımının yapıldığı ikinci ülke olarak belirlendi. Onu, 2 milyar 481 milyon karbondioksit emisyonu ile Hindistan izledi.

Uzmanlar, uzun yıllardır Çin’deki hava kirliliğinin korkutucu boyutlara ulaştığını ve bunun ciddi bir küresel çevre felaketine dönüşebileceği yönünde uyarılarını yineliyor.