Çin, Doğu Türkistanlıları köle işçi ordusuna dönüştürüyor

Haberler
Oğuzhan Batur
01 Ocak 2020, 20:27
Oğuzhan Batur
01 Ocak 2020, 20:27

Doğu Türkistanlı Uygur, Kazak ve diğer Türk azınlıkları toplama kamplarına alan Çin yönetiminin bu kişileri çeşitli işlerde zorla çalıştırdığı ortaya çıktı.

New York Times’ta yer alan habere göre Müslüman azınlığa mensup kişiler “tembel, umarsız, uyuşuk, özensiz, dağınık ve bireysel” olarak tanımlanıyor ve bu özelliklerinin tam tersine döndürülmesi için çaba harcanması gerektiği belirtiliyor. “Çin’in Müslüman azınlıkları işçi ordusuna dönüştürme çabası” bağlığıyla kaleme alınan haberde, ÇKP’den gelen söz konusu emirlerin, Uygur, Kazak ve diğer Müslümanları fabrika ve büyük iş yerlerinde nasıl işçi ordusuna dönüştürmesi gerektiğine ve faaliyetlerine yer veriliyor.

Yetkililerin baskısı altında yoksul çiftçiler, köylüler, küçük işletme sahipleri, haftalar hatta aylarca çalışma kampına alınarak “iş eğitimine” ve asimilasyon programlarına tabi tutuluyor. Ardından bu kişiler kıyafet dikme, ayakkabı tamir etme ve sokak süpürmek gibi ‘işlerde’ ya da diğer farklı alanlarda istihdam ediliyor. Söz konusu iş gücü programı, nüfusun yarısını oluşturan batı bölgelerdeki (Doğu Türkistan) kontrolü daha da sıkılaştırmayı arzulayan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in çabalarının bir parçası.

1 MİLYON KÖLE TEKSTİL İŞÇİSİ

Hükümet, çalışanların “gönüllü” olduğunu iddia ediyor. Ancak uluslararası kuruluşlar, işçilerin zorla kamplara alındığını ifade ediyor. Gizli resmi yazışmaların içerikleri, uzman görüşleri ve yabancı gazetecilerin bölgeye yaptıkları ziyaretler, köylülerin ve kırsal kesimlerde yaşayanların köklerinden koparılma, hareket alanlarının kısıtlanması ve kendilerine sunulan işlerde çalışmaya zorlandıklarına işaret ediyor.

Hükümet hedefi büyütmeye devam ediyor. 2018’de kamuoyuna yansıyan plana göre, 2020’nin sonuna kadar Uygurların yoğun yaşadığı Sincan’ın (Doğu Türkistan) güneyindeki yoksul bölgelerden 100 bin kişinin işe alınması isteniyordu. Ancak yönetim geçtiğimiz günlerde hedefin planlanandan bir yıl önce gerçekleştiğini duyurdu. Bir başka plan ise 2023’ün sonlarına kadar Doğu Türkistan’dan tekstil ve hazır giyim endüstrilerinde 1 milyon kişinin çalıştırılmasını öngörüyor.