Çin, Doğu Türkistan'da mezarları yok ediyor: Ölülere dahi rahat yok!

10 Ekim 2019, 17:21

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur mezarlarına yönelik tahribat girişimleri uydu görüntülerine yansıdı.

2014’ten bu yana, içlerinde anıt mezar ve türbelerin de yer aldığı en az 45 mezarlığın ortadan kaldırıldığı tespit edildi. Yok edilen bazı mezarlıkların yerine oyun parkı yapıldığı gözlendi.

Fransız AFP ajansının çevre konusunda faaliyet yürüten Earthrise Alliance isimli sivil toplum kuruluşundan uzmanlarla yürüttüğü ortak araştırmaya göre Çin, son iki yıl içinde Doğu Türkistan’da onlarca mezarlığı yok etti.

Ajans muhabirleri, Doğu Türkistan’ın Aksu ilinin Şayar ilçesinde en az 3 mezarlığı ziyaret ederek son durumu yakından görüntüledi. Muhabirler mezarlıklardan birinin “temizlendiğini” ve insan kemiklerini ortalığa saçılmış halde gördüklerini aktardı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA UYGUR MEZARLARI YOK EDİLİYOR!

Çinli yetkililer, özellikle eski mezarlıkların “kentsel dönüşüm kapsamında standardizasyona tabi tutulduğunu” dile getiriyor. Aktivistler ise, Pekin yönetiminin uygulamasının Uygurlara ait kültürün silinmesi çabalarının bir parçası olduğunu belirtiyor.

“BİZİ HAN ÇİNLİLERİNE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR”

Büyük dedesinin gömüldüğü mezarlığın yıkıldığını söyleyen Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi Genel Başkanı Salih Hudayar, “Bu, Çin’in bizi biz yapan tüm kanıtları tamamen ortadan kaldırma çalışmalarının bir parçası. Bizi de tam anlamıyla Han Çinlilere dönüştürmek istiyorlar.” diye konuştu.

Hudayar, “Bizi tarihimizden ve atalarımızdan ayırmak için tarihi mekanları ve mezarlıkları yok ediyorlar. Mezarlıklar bizi tarihimize, geçmişimize ve atalarımıza bağlayan yerler. Çin şu anda halkı Çinlileştirmek için beyin yıkama faaliyetleri yürütüyor. Geride herhangi bir kanıt bırakmak istemiyorlar. Bizim Çinli değil Uygur ve Türk olduğumuza dair tüm kanıtları yıkıp, yok etmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

45 MEZARLIK YOK EDİLDİ

Çin hükümeti, Earthrise Alliance ve AFP tarafından analiz edilen uydu görüntülerine göre, 2014 yılından bu yana, Uygurlara ait en az 45 mezarlığı yıktı. Bu yıkımlardan 30’u son iki yıl içerisinde gerçekleştirildi.

Pekin yönetimi, türbelerin yanı sıra tanınmış kişilerin mezarları dahil hiçbir yeri ayrım yapmaksızın yok etti.

CEDİTÇİLİK AKIMININ TEMSİLCİSİ LUTPULLA MUTTELİP’İN MEZARI YOK EDİLDİ!

QHA’nın gerçekleştirdiği araştırmada, Kırım Tatarı İsmail Gaspıralı’nın başlattığı Ceditçilik akımının Doğu Türkistan’daki en önemli temsilcilerinden biri olduğunu öğrendiğimiz şair ve yazar Lutpulla Muttelip’in mezarını Çinliler sahte pandalar ve yapay gölün bulunduğu bir parka dönüştürdü.

Oyun alanına dönüştürülen mezarlıktan bozma yerleşkenin adı da “Mutluluk Parkı” konuldu. Lutpulla Muttelip’in mezarı, vatansever Uygurlar tarafından modern çağın ziyaretgahı gibi görülüyordu.

Muttelip’in mezarını ziyaret eden İlşat Kokbore, “Oradaki bekçi, ‘Mutluluk Parkı’ projesi nedeniyle buradaki mezarda bulunan Uygurların kalıntılarının alınıp çölde sanayi bölgesine yakın bir yere taşındığını gördüğünü belirtti. Ancak Muttelip’in kalıntılarının akıbetini bilmediğini söyledi.” diye konuştu.

asimilasyon
Doğu Türkistan
Bunlara da bakın: