Çin Dışişleri Bakanı: Ukrayna'daki savaşta taraf değiliz

Güncel
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 17:25
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 17:25

Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşı şu ana kadar ne kınadı ne de işgal olarak nitelendirdi. Çin yönetimi, sürekli Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı olduğunu ifade ederek; ülkeyle ticaretini artırarak devam ettiriyor. Bu kapsamda, dün açıklama yayımlayan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, bir kez daha Çin’in Ukrayna’daki savaşa dair tarafsız olduğunu yineledi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 17 Temmuz 2022’de Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile telefon görüşmesi yaptı. Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasındaki açıklamaya göre, ikili görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa da değindi. İkili görüşme kapsamında Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın sadece Avrupa’yı ciddi şekilde etkilemediğini, olumsuz etkilerinin tüm dünyaya yayıldığını söyleyen Çinli Bakan Wang Yi, kısa bir süre önce gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndaki tüm tarafların bundan derin endişe duyduğunu hatırlattı.

Çinli Bakan Wang Yi, “Çin, Ukrayna krizine taraf değil ama biz seyirci de kalmıyoruz, ateşi de körüklemiyoruz, duruşumuz değişmeyecek, ısrarla diyalogu öneririz” dedi. Çinli Bakan, “Ukrayna krizinin etkisi derindir ve tüm taraflar bundan ciddi olarak ders almalıdır” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Çin devlet medyası ise vatandaşlarına savaşı dikkatle sansürlenmiş bir biçimde aktarıyor ve sürekli Kremlin’in Ukrayna ve NATO’ya ilişkin eleştirilerini tekrarlıyor.

ÇİN, RUSYA’NIN EN BÜYÜK ENERJİ İTHALATÇISI OLDU!

Savaş karşıtı ülkeler, işgale uğrayan Ukrayna’ya yönelik yardımlara ve Rusya’ya karşı yaptırımlara devam ederken Çin, sürekli yaptırımlara karşı olduğunu ifade ederek Rusya ile ticari ve diğer ilişkilerini artırarak sürdürüyor. Rusya’nın Ukraynaya savaş açmasının ardından AB’nin Rusya’dan fosil yakıt ithalatını kısıtlama kararları aldı. Fakat Çin’in son dönemlerde Rusya’nın en büyük enerji ithalatçısı olduğu biliniyor.