Çin Devlet Başkanı Şi, toplama kampları sürecinden sonra ilk kez Doğu Türkistan'ı ziyaret etti

Güncel
qha muhabir
15 Temmuz 2022, 16:15
qha muhabir
15 Temmuz 2022, 16:15

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Doğu Türkistan’da soykırım politikalarının geniş kapsamlı başlamasından bu yana ilk kez ziyarette bulundu, Üretim ve İnşaat Kolordusu’nu denetledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Xi Jinping), 12-13 Temmuz 2022 tarihlerinde, Doğu Türkistan’da toplama kampları sürecinin ve Uygur Türkleri ile diğer Türk toplumlarına yönelik soykırım politikalarının geniş kapsamlı başlamasından bu yana ilk kez bölgeyi ziyaret etti. Gizlice yapılan ziyaret, Şi’nin bölgeden ayrılmasından 2 gün sonra haberlere yansıdı.

Şi Cinping, Çin’in Doğu Türkistan’da istikrar ve sınır savunmasını güçlendirmek amaçlı kurduğu yarı askeri sistem olan Üretim ve İnşaat Kolordusu’nu (Bingtuan) denetledi. Şi, kolordunun reform ve kalkınmadaki büyük ilerlemesini övdü. Şi Cinping ayrıca Xinjiang Üniversitesi, Ürümçi Uluslararası Ticaret Bölgesi ve Uygur Özerk Bölgesi Müzesini gezdi.

Şi Jinping, Doğu Türkistan’a en son 2014 yılında ziyaret etmişti. Şi’nin o ziyareti sonrası bölgede baskılar kat kat artmıştı. Doğu Türkistan’da 2016 yılında başlatılan toplama kampları başta olmak üzere çeşitli soykırım uygulamalarının hazırlık dönemi, Şi’nin ziyaretinin ardından başlamıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIM UYGULAMALARI

Resim


Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyon ve soykırıma uğradı, uğruyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler bu baskının kurbanı olmaktadır. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Çin Komünist Partisi idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyuyor. Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizliyor.

ÇİN’İN  DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CEZA KAMPLARINDA NELER YAŞANIYOR?

Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence ediliyor. Sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyorlar.

Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyor.

Milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor. Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk- İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. Camiler yıkılıyor. Kur’anlar yakılıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni olabiliyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Bu “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyorlar.