Çin'den tahliye edilen Ukrayna vatandaşları Poltava'ya yerleştirilecek: Yerel sakinler karşı çıkıyor

20 Şubat 2020, 13:16

Çin’in Vuhan kentinden tahliye edilen 72 Ukrayna vatandaşının, Harkiv’e getirildikten sonra Poltava bölgesindeki Novi Sanjarı’deki tıbbi merkeze yerleştirileceği bildirildi.

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığına ait özel araçla polis eşliğinde tahliye edilenler Poltava bölgesindeki Novi Sanjarı Ukrayna Ulusal Muhafızları Tıbbi Merkezine götürülecek.” denildi.

Çinden tahliye edilen kişilerin tıbbi merkezde 14 gün karantinada tutulacağı belirtildi.

KASABA SAKİNLERİ PROTESTO EYLEMİ BAŞLATTI

Öte yandan Novi Sanjarı kasabası sakinlerinin tahliye edilenlerin kasabaya getirilmesini protesto ettiği ve yolları kapattığı bildirildi. Eylemciler tahliye edilenlerin kasabaya getirilmesi durumunda “araç lastiklerini yakıp, arabaların altına yatıp devlet karayolunu kapatacaklarını” ileri sürdü.

Olay yerine gelen Poltava Valisi Oleg Sınegubov yaptığı açıklamada, “Durumu çözmeye çalışıyoruz. Her halükarda, herkesi dengeli ve soğukkanlı olmaya davet ediyorum. Çin’den Ukrayna’ya soydaşlarımız geliyor. Onlar evlerine geliyorlar. Her birini Çinli ve Ukraynalı doktorlar kontrol etti. Hiç kimsede hastalık belirtisi yok.” dedi.

ZELENSKİY, NOVİ SANJARI’DEKİ PROTESTOLARI KINADI

Ukrayna yönetiminin koronavirüsün ülkeye girmesini engellemek için elinden gelen her şeyi yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, “Ama başka bir tehlikeden bahsetmek istiyorum. Hepimizin insan ve Ukrayna vatandaşı olduğumuzu unutma tehlikesi… Maalesef aramızdan bazıları insani tepki gösteremedi. Yolu, tıbbi merkezi bloke etme, Ukrayna vatandaşlarının Ukrayna’ya getirilmesini engelleme girişimleri sergileyerek karakterimizin zayıflığını gösteriyoruz. Özellikle yolculardan çoğunun yaşının 30 yaş altı olduğunu ve çoğumuz için onların sadece çocuk olduğunu göz önünde bulundurursak.” diye kaydetti.


Çin
KORONAVİRÜS
tahliye
Ukrayna
virüs
Bunlara da bakın: