Çin'den kan donduran katliam!

Güncel
_QHA Ankara
16 Nisan 2019, 22:24
_QHA Ankara
16 Nisan 2019, 22:24

Çin’de 2 bin 700 fildişi ele geçirildi. Katliam nedeniyle hayvan hakları koruyucuları ve hayvanseverler Çin’e büyük tepki gösterdi. 7 buçuk ton ağırlığında olduğu belirtilen fildişlerinin, yaklaşık bin filin öldürülmesi ile elde edildiği belirtilirken; 20 kişinin de tutuklandığı duyuruldu.

Çin Gümrük Genel İdaresi Başkan Yardımcısı Hu Wei’nin toplantıda yaptığı açıklamada, “Fildişi ve soyu tükenmekte olan her türden elde edilen ürünlerin kaçakçılığına karşı hiçbir şekilde tolerans göstermeyeceğiz” dedi. Yetkililer olayın, ülke tarihinin en büyük kaçakçılığı olduğunu duyurdu.

ÇİN’DE DEV BİR SEKTÖR

Pekin Fildişi Oymacılık Fabrikası’nın içindeki koku ve sesler, aslında nasıl bir yer olduğunu ortaya koyuyor: Dev gibi bir dişçi muayenehanesi. Dişlerin üzerinde çalışan matkapların sesi ortalığı dolduruyor. Fildişi tozları cam pervazlarında ve kapı çerçevelerinde birikiyor. Şans, para ve uzun ömür tanrıları Fu, Lu ve Shou; Mutlu Buda; Meryem Ana benzeri bir kişilik olan ve bazen kollarında bir erkek çocuğu taşıyan Budist merhamet tanrıçası Guanyin gibi, Çin’in her yanında görülen dini ve mitolojik motifleri tekrarlayan heykeller üzerine eğilmiş çalışan kadın ve erkekler görmek mümkün. Fildişiyle nerede karşılaşılırsa karşılaşılsın mutlaka hemen onun yanı başında yer alıyor. Guangzhou’daki Daxin Fildişi Oymacılık Fabrikası’nın yöneticisi, “Çinliler bu figürlerin simgelediği kavramlara inanıyor” diye kaydetti.

Fildişi yasağı uygulamaya koyulduğunda dünyadaki oyma fildişlerinin yüzde 80’ini tüketenler Amerikalılar, Avrupalılar ve Japonlardı. Bugün Pekin’in merkezinde Maserati, Bentley ve Ferrarilerin satıldığı araba galerileriyle Gucci ve Prada mağazaları yan yana duruyor. Hemen yakınında, birinci katındaki bankamatikten 24 ayar külçe altın çekilebilen Pekin Sanat ve Elişleri Ticaret Merkezi bulunuyor.