Çin'den bir skandal daha! Çin polisinin Doğu Türkistanlıları takibine ilişkin verileri sızdı

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 14:15
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 14:15

Çin hükumetinin, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik baskılarında yeni bir skandal daha gün yüzüne çıktı. Çin tarafından Doğu Türkistanlıların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil tüm hayatlarının anlık nasıl takip edildiği gözler önüne serildi. Urumçi merkezli veri tabanıyla Çin’in anlık nasıl veri takibi yaptığı öğrenildi.

Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde Çin polisine ait veri tabanından milyonlarca belge sızdırıldı. Belgeler, telefon mesajları ve arama kayıtları gibi bilgileri telefon uygulamaları üzerinden elde ederek kişileri takip eden ve istihbarat toplayan Çin hükumetinin, bölgede çoğunluğu Uygur Türkü olan Müslümanlara karşı sindirme politikasını nasıl uyguladığını gözler önüne serdi. Çin hükumetinin, Doğu Türkistanlıları izlemek için kullandığı ve Landasoft şirketi tarafından geliştirilen veri tabanından elde edilen bilgiler, Pekin yönetiminin başta Uygurlar olmak üzere Doğu Türkistan’daki Müslümanların tüm iletişimlerini ve hayatlarını nasıl takip ettirdiğini ortaya çıkardı.

ÇİN, ANLIK TAKİP İLE NEFES ALDIRMIYOR

Amerikan “Intercept” haber sitesinin ulaştığı ve Urumçi merkezli veri tabanında, Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil tüm hayatlarının saniye saniye takip ettiği belirlendi. Çin polisine ait Urumçi merkezli veri tabanından sızan belgeler, Çin’in bölgede çoğunluğu oluşturan Uygur Türklerine ve diğer Müslümanlara karşı sistematik bir sindirme politikası olduğunu doğruladı. Veri tabanından elde edilen polis raporlarında, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) egemen olduğu Çin’de, inançları gerekçesiyle Urumçi halkına nasıl zulüm yapıldığıyla ilgili vahim ayrıntılar yer aldı.

MÜSLÜMANLARIN EVLERİNE KAMERA TAKILDI

Görüşmelerinden şüphe edilen kişilerin gözaltına alınıp, herhangi bir sabıka kaydı olmadığı halde telefonlarına bir cihaz yerleştirildiği belirtilen veri tabanında, takibe takılan bazı Müslümanların evlerine kameraların da takıldığı bilgisine yer verildi.

“UYGUR TÜRKLERİNİN MAHREMİYETİ KALMADI”

Veri tabanında, akrabalarının evine giden Müslümanların kıyafetlerini değiştirmelerine kadar ayrıntılı bilgilerin toplandığına ilişkin veriler yer alırken, dini sohbet yaptıkları belirlenen ailelerin “yeniden eğitim” adında toplama kamplarına gönderildiği aktarıldı.
Veri tabanında, Çin dışına seyahat edenlerin ailelerinin yakın takibe alındığını ve ülke içinde seyahat eden Müslümanların ise gittikleri yerlerin polis merkezlerine bildirilerek oralarda yakın takip talebinde bulunulduğu da ortaya çıktı. Veri tabanında, 52 gigabaytlık 250 milyon sütun datanın yer alması da yapılan izlemenin çapınının büyüklüğünü kanıtladı.

BELGELER SOYKIRIMA KANIT NİTELİĞİNDE

İlk defa The Intercept’in yayınladığı Çin polisine ait veri tabanından sızdırılan belgeler; insanların evlerine kamera yerleştirildiğini, toplama kampları kurulduğunu, ailelerinden koparılan çocukların elektrikli çitle çevrelenmiş anaokullarına yerleştirildiğini, Uygur mezarlıklarının sistematik olarak yok edildiğini ve Uygur nüfusunu azaltmaya yönelik zorunlu kürtaj, kısırlaştırma ve doğum kontrol uygulamalarının olduğunu kanıtlıyor.

ÇEŞİTLİ UYGULAMALAR İLE UYGUR TÜRKLERİNİN BİLGİLERİ TOPLANIYOR

52 gigabayt ve 250 milyona yakın veri satırını içeren veri tabanı, çeşitli uygulamalardan gelen bilgilerden oluşuyor. Bu uygulamalardan biri Çin polisinin, cep telefonundaki dosyaları takip edebilmek için Uygur Türklerine zorla kullandırdığı bilinen Jingwang Weishi uygulaması. Veri tabanını besleyen verilerin bazıları da, vatandaşların birbirini yetkililere ihbar etmesini sağlayan ve kabaca “kamu güvenliği” anlamına gelen Baixing Anquan uygulamasından geliyor. Çin’de yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat ve Çin yetkililerin toplumsal kontrolü sağlamak için kullandığı mesajlaşma, fatura ödeme, fotoğraf ve haber paylaşma uygulaması Outlook gibi uygulamalardan “delil” toplayan “Delil Toplama Yöneticisi” anlamındaki Quzheng Shuju Guanli uygulamasından da polis veri tabanına insanlar hakkında en mahrem bilgilerin akışı sağlanıyor.