Çin'de yeni salgın: Hıyarcıklı vebadan 1 kişi daha yaşamını yitirdi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2020, 18:42
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2020, 18:42

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde kemirgen hayvanlardan bulaşan hıyarcıklı veba (bubonik vebası) nedeniyle 1 kişi daha yaşamını yitirdi.

Çin merkezli dünyaya yayılan ve ölüm tehlikesi saçan koronavirüs, hantavirüs, bunyavirüs derken şimdi de hıyarcıklı veba adıyla da bilinen “bubonik vebası” nedeniyle karantina ve ölüm sayısı hızla artmaya devam ediyor…

İlgili haber: Çin’de virüs bitmiyor! Yeni bir virüs tehditi daha: Bunyavirüs…

İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne bağlı Bayan Nur Kent Sağlık Komisyonu, bölgede bu hafta hıyarcıklı vebadan ölen ikinci ölümün kaydedildiğini açıkladı.

YÜKSEK ATEŞ VE ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ

Ölen kişinin perşembe günü yüksek ateş şikayetiyle kentteki bir hastaneye başvurarak, tedavi altına alındığı ancak vebanın neden olduğu çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı.
Hastanın ölmeden önce temasa geçtiği 7 kişinin tecrit edilerek gerekli testler yapıldığı ve sonuçlarının negatif çıktığı bildirildi.

ALARMA GEÇİLDİ

Kentte 3 numaralı alarm durumuna geçildiği ve alarm durumunun yıl sonuna kadar süreceği aktarıldı. Bölgede hafta içi hıyarcıklı vebadan bir kişi daha hayatını kaybetmişti.

HIYARCIKLI VEBA (BUBONİK VEBA) NEDİR?

Hıyarcıklı veba (bubonik veba) yüksek ateş, üşüme, baş ağrısı, ishal ve bubo adı verilen lenf bezi şişmesiyle ortaya çıkıyor.

İnsanlarda genellikle kemirgenlerin taşıdığı pirelerin ısırmasıyla vebanın “hıyarcıklı” türü gelişiyor. Vebanın en yaygın biçimi olan hıyarcıklı veba, erken teşhis edilirse antibiyotikler ile tedavisi mümkün.

ORTA ÇAĞ’DA 25 MİLYON İNSANI ÖLDÜRDÜ

Kara Ölüm olarak da bilinen hıyarcıklı vebanın, Orta Çağ’da Avrupa’da 25 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olduğu biliniyor.