Çin'de ulaşım yasağı gelen şehir sayısı 9'a çıktı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2020, 15:07
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2020, 15:07

Çin’de hızla yayılan korona virüsü nedeniyle 32 milyon insanın etkileneceği ve ulaşım yasağı uygulanan şehir sayısının 9’a yükseldiği açıklandı.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi, salgından 853 kişi etkilendi.

HUBEY, 444 KİŞİ İLE VİRÜSTEN ETKİLENENLERİN BAŞINDA

Salgın vakası sayısında Hubey eyaleti 444 kişiyle başı çekerken, bunu 32 vaka ile Guangdong, 27 Vaka ile Cıciang eyaletleri takip ediyor. Enfekte sayısı başkent Pekin’de 26, Şanghay’da ise 20 oldu.

HUBEY’DE KARANTİNAYA ALINAN ŞEHİR SAYISI 9 OLDU

Vuhan’ın başkenti Hubey’de karantinaya alınan kent sayısı 9’a çıktı. Eyaletteki Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleri ile ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferlerinin geçici olarak durdurulduğu bildirildi.

Şanghay’daki Disneyland’in cumartesi gününden itibaren kapatılacağı duyuruldu.

Pekin, tüm yeni yıl kutlamalarının iptal edildiğini açıkladı.Virüsün, yarasa ya da yılan kaynaklandığı düşünülüyor.

YASA DIŞI HAYVAN PAZARINDA TESPİT EDİLMİŞTİ

Virüsün daha önce Wuhan’da yasa dışı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı tespit edilmişti.
Çin medyasında yer alan haberlere göre virüsün kaynağı yarasa ya da yılan olabilir.Bazı uzmanlar ise virüslerin porsuk sıçanlarından gelmiş olabileceği görüşünde yoğunlaşıyor.
Bu nedenle ülkenin pek çok yerinde kümes hayvanlarının dahi satışının yasaklandığı açıklandı.

“YENİ KORONAVİRÜS” NEDİR?

Çin’de hastalardan viral örnekler alındı ve laboratuvarda analiz edildi. Hem Çin hem de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, enfeksiyonun bir koronavirüs olduğu sonucuna vardı.
Virüs şu an 2019-nCoV veya sadece “Yeni Koronavirüs” olarak adlandırılıyor. Koronavirüsler, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir grup virüs.Daha önceki koronavirüs örneklerinin ortak belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla ciddi akut solunum hastalığı ortaya çıkıyor.

Bazı hastalarda ishal, bulantı, kusma şeklinde sindirim sistemi bulguları da tabloya eşlik ediyor. Birçok hastada zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar gelişiyor.

VİRÜS KOLAYCA BULAŞABİLİYOR

Dünya Sağlık Örgütüne göre koronavirüsler yakın temasla kolayca yayılabiliyor. Enfekte kişiyle aynı ortamda yaşamak veya bakımını yapmak, mikroplarla kirlenmiş yüzey ve eşyalara temas etmiş ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmak, hapşırma, öksürme ve konuşma esnasında havaya atılan damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla virüs insanlara geçebiliyor.

TÜRKİYE RİSK ALTINDA MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’deki Korona virüsüyle ilgili, “Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim” dedi. Virüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın bir risk değerlendirme toplantısı yapılacağını açıkladı.

DÜNYADA ÖNLEMLER ALINIYOR

Çin’in ardından diğer Asya ülkeleri ve ABD’de de virüsün görülmesinin ardından önlemler artırıldı.
Japonya’da hükümet salgın riskini değerlendirmek ve kontrol altına almak için bakanlıklar arasında koordinasyon başlatıldığını duyurdu.

ÇİN’LE YOĞUN İLİŞKİLERİ OLAN RUSYA’NIN ÖNLEMİ

Çin ile sınırı olan ve güçlü ticaret bağları bulunan Rusya’nın bu virüse karşı hazırlık yaptığını belirten Bakan Yardımcısı Kraevoy, Çin sınırındaki ticaret bölgelerinde sağlık birimleri ile Çin’den Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin kontrollerinin arttırıldığını ve ülke genelinde kamuoyuna karşı virüs konusunda kamunun basın aracılığıyla bilgilendirilmeye çalışıldığını ifade etti.

KORE ÜLKEYE ÜLKEYE YABANCI ALMIYOR

Kuzey Kore, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle yabancı turistlerin ülkeye girişini geçici olarak durdurdu.