Çin'de polis tarafından ortaokul öğrencilerinden DNA örneği alındı!

12 Ocak 2020, 15:04

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinden 2014 yılından beri aldığı DNA bilgileri ile keyfi tutuklamalarla hapsettiği ceza kamplarındaki insanları canlı organ deposu yerine kullanarak yapmış olduğu organ ticaretinin aynısını şimdi gizli kapılar ardından uygulamaya başladığı iddia edildi.

Hatırlanacağı üzere 2012’de Çin hükûmetinin canlı organ nakli için kullandığı canlı organların üçte ikisini idam edilen mahkumlardan aldığı açığa çıkmıştı. Uluslararası toplumun sert tepkileri sonucunda Çin yönetimi 5 yıl içinde bu eylemlerine son vereceğini bildirerek bir daha yapmayacağını taahhüt etmişti.

Ancak Türkistan Press’te yer alan habere göre yakın zamanda Çin’in Guang Xi bölgesindeki bazı şehirlerde polis tarafından, ebeveynlerin rızası dışında okul yönetimince erkek öğrencilerin sağlık kontrolüne tabi tutulduğu ve çocukların kaybolmalarını önlemek tedbiri adı altında DNA örneği alındığının öne sürülmesi dikkat çekti.

Bu çerçevede bazı kentlerde yöreye göre aleni bir şekilde DNA örneği alındığı, halkın katılmasının siyasi vazife olduğunu bildirerek zorla toplandığı ileri sürüldü.

Çin
Çin baskısı
DNA örneği
Doğu Türkistan
Bunlara da bakın: