Çin'de ortaya çıkan gizemli virüs dünyayı tehdit ediyor: ABD'ye ulaştı!

22 Ocak 2020, 13:36

Çin’de ortaya çıkan gizemli virüs, dünyayı tehdit etmeye başladı. Şu ana kadar virüsten ölen kişi sayısı 6’ya çıktı. Çin’de ortaya çıkan virüs 291 kişide görülürken; virüs salgını Amerika Birleşik Devletleri’ne de sıçradı. Dünya Sağlık Örgütü de salgın uyarısında bulundu.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Çin’in Vuhan kentinde bir balık pazarından çıktığı öngörülen virüs, Şanghay ve Pekin’de de görüldü. Çin’de 291 kişiye bulaşan virüs nedeniyle hastaların durumunun ağır olduğu açıklandı.

G.KORE, TAYLAND VE JAPONYA’DA DA VAR

Virüs, Çin dışında Güney Kore, Japonya ve Tayland’da da tespit edildi.

ABD’YE DE ULAŞTI

Ölümcül virüs Amerika Birleşik Devletleri’ne de ulaştı. Washington’da bir kişinin Vuhan’da görülen virüsün aynısını taşıdığı tespit edildi. Virüs bulaşan kişinin durumunun ağır olduğu kaydedildi.
Dünya Sağlık Örgütü salgın uyarısı yaptı. Virüsün Çin’in diğer bölgelerine, hatta diğer ülkelere yayılma riski olduğu belirtildi.

BİRÇOK ÜLKEDE VİRÜS ÖNLEMİ

ABD, Avustralya ve Japonya başta olmak üzere bazı ülkeler virüse karşı önlem aldı. Havaalanlarında termal kameralar devreye sokuldu. Özellikle virüsün ortaya çıktığı Vuhan kentinden gelen yolcular sağlık kontrollerinden geçiriliyor.

MASKE SATIŞLARINDA PATLAMA: 10 KAT FİYAT ARTIŞI

Virüsün insandan insana yayılabileceğinin teyit edilmesi ise maske satışlarında patlamaya yol açtı. Çin’de maskelerin 10 katı fiyata satıldığı belirtiliyor.
Virüsten korunmak için kalabalık ortamlardan kaçınılması ve temizliğe dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.

SARS SALGINI AKILLARA GELDİ

Virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003’te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.
Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti. Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü de belirtmişti.

Çin
virüs
Bunlara da bakın: