Çin'de Kovid-19 vakalarındaki artış sokağa çıkma yasağını getirdi

Güncel
Ömer Kaya
23 Aralık 2021, 16:43
Ömer Kaya
23 Aralık 2021, 16:43

Çin’in Şian kentinde, artan Kovid-19 vaka sayısında görülen artış nedeniyle 13 milyondan fazla kişiye sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatıldı. Çin’de geniş kapsamlı sokağa çıkma yasağının yanı sıra uzun mesafeli otobüs ve uçak seyahatleri durduruldu. Ayrıca, otoyollara kurulan noktalarda Kovid-19 testleri yapılmaya başlandı.

Çin’de Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatıldı. BBC’nin haberine göre, bugün ilan edilen yeni Kovid-19 kısıtlamaları kapsamında acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla her evden sadece bir kişiye dışarı çıkma imkanı tanındı. Geniş kapsamlı sokağa çıkma yasağının yanı sıra uzun mesafeli otobüs ve uçak seyahatleri durduruldu, otoyollara kurulan noktalarda Kovid-19 testleri yapılmaya başlandı.

KORONAVİRÜSÜN ÇIKTIĞI ÇİN’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Öte yandan, Kamu çalışanlarıyla beraber fiziki olarak iş yerinde bulunması zorunlu olmayan kişilere evden çalışma çağrısı yapıldı. 9 Aralık’tan bu yana 143 Kovid-19 vakasının tespit edildiği Şian’da yetkililer, spor salonları, eğlence mekanları, sinema salonları gibi iç mekan etkinliklerinin geçici olarak yasaklandığını açıklamıştı. Çin’de hayata geçirilen “Sıfır Kovid-19” uygulaması uyarınca, vaka sayısında artış görülen kentlerde geniş kapsamlı test ve aşılama gibi tedbirler alınıyor. Pekin yönetimi, şubatta başlayacak 2022 Kış Olimpiyatları öncesinde salgınla ilgili ciddi tedbirler alıyor.

Dünyayı saran koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin’de şimdiye kadar 100 bin 544 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti.