Çin’de koronavirüs bulaşan kişi sayısı 571 oldu!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2020, 13:45
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2020, 13:45

Çin’de şiddetli akut solunum yolu sendromuyla benzerlik gösteren yeni tip koronavirüs bulaşan kişi sayısı 571’e yükseldi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklaması ile ülke genelindeki 25 farklı eyalet ve kentte, yeni koronavirüs (2019-nCoV) bulaşan kişilerden 95’inin durumunun ağır olduğu bildirildi. Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17’e ulaştı.

Virüsün bulaştığı kişilerle temas eden 5 bin 897 kişiden 4 bin 928’i gözetim altına alındı. Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi’nde birer kişide saptanan virüs, bununla birlikte ABD, Japonya, Güney Kore’de 1’er kişide, Taylan’da 3 kişide tespit edildi.

SALGININ YAYILMAMASI İÇİN ULAŞIM VE TURİZMDE ÖNLEM ALINDI

Virüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde salgının yayılmasını önlemek için ulaşımın durdurulması ile kente, otobüs, metro, feribot seferleriyle hava yolu ve demir yollarının dış hat seferleri ikinci bir talimata kadar kapatıldı.
Halktan “özel bir nedeni olmaması durumunda” şehri terk etmemesi ve tüm halkın maske takması talep edildi.

Kente 22 Ocak-8 Şubat 2020 tarihleri arasında grup tur hizmeti verecek bütün turizm acentelerinin faaliyetleri ikinci bir açıklamaya kadar askıya alındı. Yerel hükumet kentteki turizm destinasyonları ve otellerin 8 Şubat 2020’den önce büyük çaplı etkinliklerini askıya alması talimatı verirken, söz konusu önlemlerin “virüsün yayılmasını etkili bir şekilde kesmek için” alındığını kaydetti.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni koronavirüs, solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. NCoV’in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanıyor.

VİRÜS NEREDE ORTAYA ÇIKTI?

Yeni koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli hastalığın” görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı. Virüs akut solunum yolu sendromu (SARS) virüsüne yüzde 80 benzerliği bulunmasıyla halkta tedirginliğe yol açmıştı. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünya genelinde bugüne kadar 8 binden fazla kişide SARS virüsü görülürken bunlardan 775’i hayatını kaybetti.