Çin aşısı Türkiye'de ilk kez vatandaşlar üzerinde denenecek! Kimler üzerinde, gerekli şartlar...

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Kasım 2020, 17:46
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Kasım 2020, 17:46

Türkiye’de gönüllü sağlık çalışanları üzerinde denenen ve Çin aşısı olarak bilinen Sinovac firmasının CoronaVac aşısının Faz 3 çalışmasında yeni bir aşamaya geçildi. Sağlık Bakanlığı, 700’ün üzerinde sağlık çalışanı üzerinde denenen ve antikor oluşturan Çin menşeli Kovid-19 aşısının pazartesi gününden itibaren sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de uygulanacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklama ile 15 Eylül’de Türkiye’de üçüncü faz çalışmalarına başlanan Çin menşeli Kovid-19 aşısını deneme uygulamalarının Türkiye’de 12 şehirde 25 merkezde devam ettiği bildirildi. Söz konusu açıklamada, “İlk etapta yüksek riskli sağlık çalışanları üzerinde uygulamalarına başlanan aşı, bugüne kadar 726 gönüllü sağlık çalışanı üzerinde uygulandı ve 1237 doz aşı uygulaması yapıldı. Sağlık çalışanları grubundaki uygulamaların güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar normal riskli vatandaşlara da açıldı” denildi.

AŞININ YAN ETKİLERİ NELER?

Açıklamada aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlandığı kaydedilerek, “6 Kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre, aşının önemli bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi. En sık görülen yan etkiler yorgunluk (yüzde 7,5), baş ağrısı (yüzde 3,5), kas ağrısı (yüzde 3), ateş (yüzde 3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (yüzde 2,5) olarak raporlandı. Bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunu eldeki verilerle değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi” ifadelerine yer verildi.

AŞININ UYGULAMA ŞARTLARI NELER?

Sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de aşının uygulanmasına başlanacağı, 18-59 yaş arası, daha önce Kovid-19 geçirmemiş vatandaşların gönüllü olabilecekleri bildirildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

KAÇ KİŞİYE GERÇEK AŞI UYGULANACAK?

“Kovid-19 aşısının, toplamda 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor. Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo (Farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali.) veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma ekibi bilmiyor. Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.”

BAKANLIK AÇIKLADI

Kovid-19 geçirmemiş 18-59 yaş arası gönüllüler, “https://covid19asi.calismasi.info” adresinden veya 0850 811 18 80 numarasını arayarak başvuruda bulunabilecek.