Çin, ABD ile olan 8 önemli toplantıyı ve işbirliğini iptal etti

Güvenlik
Filiz
05 Ağustos 2022, 16:24
Filiz
05 Ağustos 2022, 16:24

Çin, Tayvan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve ailesine yönelik yaptırım kararı aldığını açıklamıştı. Yaptırım kararının ardından Çin, ABD ile olan 8 önemli toplantıyı ve işbirliğini iptal ettiğini duyurdu.

Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yapacağı askeri yetkililer arasındaki görüşmelerinin ve sınıraşan suçlularla mücadele iş birliği dahil olmak üzere, önemli 8 toplantıyı ve işbirliğini iptal ettiğini açıkladı. Bu sabah Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Tayvan’ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve ailesine yaptırım kararı aldığını açıklamıştı.

ÇİN, ABD İLE ARASINDAKİ 8 ANLAŞMA VE İŞBİRLİĞİNİ İPTAL ETTİ

ABD ile ilişkilerini askıya alan Çin’in iptal ettiği diplomatik düzeydeki 8 önemli toplantı ve iş birliği şu şekilde sıralandı:

“Ordu komutanlar arası telefon görüşmeler, Çin-ABD Savunma Toplantısı, Çin-ABD Deniz Askeri Güvenlik İstişare Mekanizması, Yasa dışı göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi konusunda iş birliği, Çin-ABD cezai yargı iş birliği, Sınır aşan suçlarla mücadelede iş birliği, Çin-ABD uyuşturucu karşıtı iş birliği, Çin-ABD iklim değişikliği görüşmeleri”

Öte yandan Çin, dün Tayvan’ın kuzeydoğu ve güneybatı kesimlerine balistik füze fırlatmıştı.