Çin, 2016'dan beri Doğu Türkistan'da 31 cami yıktı

Haberler
Oğuzhan Batur
09 Mayıs 2019, 21:23
Oğuzhan Batur
09 Mayıs 2019, 21:23

Çin hükumetinin 2016 yılından beri Doğu Türkistan’da, 31 cami ve 2 türbeyi yıktığı ortaya çıktı.

Çin hükumetinin Müslüman Uygur Türklerine karşı asimilasyon politikası devam ediyor. Çin hükumetinin, Uygur kültürünü asimile etmek için kurduğu toplama kamplarının ispatının ardından cami ve türbelerin de sistematik şekilde yıkıldığı belgelendi. Halka açık uydu görüntülerini karşılaştırıldığında Doğu Türkistan’da birçok cami ve türbenin yıkıldığı kolayca görülüyor.

UYGUR TÜRKLERİNİ TARİHİ CAMİLERİ HARAP EDİLDİ!

Çinli bir öğrencinin, Hotan’da bulunan yaklaşık 700 yıllık Keriye Atika Camii’nin yıkıldığını gösteren uydu fotoğraflarını karşılaştırıp sosyal medyadan paylaştı. Geniş yankı uyandıran fotoğrafların üzerinde harekete geçen The Guardian gazetesi ve Bellingcat isimli internet sitesi ortak çalışma düzenleyerek 91 bölgeyi inceledi. Araştırmanın sonucunda, 2016 yılından beri toplam 31 caminin ciddi hasar gördü ve 15’inin tamamen yıkıldığı gözlendi. Ayrıca ünlü 2 türbenin de tamamen yok edildiği belgelendi.

Taklamakan Çölü’nde bulunan kahraman bir asker olan İmam Asım’ın türbesi ve tekkesinin yıkıldığı gözlendi. İslamiyet’in Uygur bölgesine yayılmasını sağladığı söylenen İmam Caferi Sadık’ın çölün ortasında bulunan türbesinin de tamamen kaybolduğu belgelendi. Nottingham Üniversitesi İslam tarihçisi Rian Thum, “Atalarının mezarlarını, Uygur tarihinin simgeleri olan kutsal mabetleri yok etmek, Çin hükumetinin Uygurların kültürünü yok edip geçmişleriyle olan bağlantısını koparmak istediklerinin en temiz göstergesidir” dedi.

Araştırmacılar, hükumetin binlerce camiye zarar verildiğine inanıyor. Ancak polisin Uygur bölgesinde gazetecilerin ve bağımsız araştırmacıların serbestçe dolaşmasına izin vermemesi nedeniyle iddia edilen birçok yıkım kanıtlanamıyor.

Uzmanlar, kültürel yapıların yıkarak bir sonraki nesli asimile etmeyi amaçladığını söylüyor. The Guardian gazetesinin ulaştığı vatandaşlar, Müslümanların korkudan, gözetleme sistemleriyle donatılmış camilere gitmeyi bıraktıklarını söylüyor. Ülkedeki çoğu caminin girişinde kimlik kontrolü yapılıyor. Bununla birlikte kültürel festivaller ve türbe ziyaretleri de birkaç yıldır yapılmıyor. Başka bir Uygur Türkü ise toplama kamplarında insanların yeniden eğitildiğine dikkat çekerek, “Eğer şimdiki neslin ebeveynlerini elinden alırsanız ve kendi kökenlerini hatırlatan kültürel mirası yok edersiniz, büyüdüklerinde bunlar onlar için “yabancı” olacaktır.” dedi.