Çernobil Ukrayna'nın yeni turizm merkezi olacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
13 Temmuz 2019, 13:46
Mehmet Berk Yaltırık
13 Temmuz 2019, 13:46

Dünya çapında tanınan, 1986’da bir nükleer facianın yaşandığı Çernobil şehri artık turistik bir alan haline getiriliyor. Dünyanın nükleer felaket ile anımsadığı Çernobil yeni tesisler inşa edilerek turizme daha elverişli hale getirilecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, imzaladığı bir kararnameyle Çernobil bölgesine yaya yolları ve cep telefonlarının çekim gücünü arttıracak tedbirler alınmasını öngören yönergeyi onayladı.

Nisan 1986’da Çernobil nükleer santralindeki bir patlama yaşanmış ve radyoaktif ışınlar başta Türkiye’nin Karadeniz sahilleri olmak üzere bölgesi ülkeleri ve tüm Avrupa’ya yayılmıştı. Türkiye’nin önemli bir bölümü de bu ışın dalgasından etkilendi. Sovyetler Birliği döneminde yaşanan kaza 31 kişinin ölümüne yol açarken Çernobil faciasının etkileri, bugün de tüm Avrupa’da hissediliyor.

Bölgeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı yaptığı konuşan Zelenskiy ziyaretçiler için için bir “yeşil koridor” açılacağını söyledi.

Yaşanan facianın yarattığı yıkım nedeni ile fotoğraf çekme yasağı bulunuyor. Bu yasağın yeni düzenlemeler ile hafifletilerek turizme katkıda bulunulması planlanıyor. Çernobil’e giriş halen özel izin ile gerçekleştiriliyor. Çernobil felaketinin sebep olduğu ölümlerin belirsiz olsa da 5 binden fazla kişide tiroid kanserine yol açtığı biliniyor.