Çernobil dizisi Altın Küre Ödülü'ne layık görüldü

06 Ocak 2020, 12:15

Ukrayna’da 1986 yılında meydana gelen Çernobil Nükleer Santralindeki nükleer felaket ve sonrasında yaşanan olayları anlatan Chernobyl (Çernobil) mini dizisi Altın Küre Ödülü’nün sahibi oldu.

Çernobil dizisi, En İyi Mini TV Dizisi ya da TV Filmi dalında Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü.

Johan Renck’in yönetmenliğini üstlendiği HBO’nun 5 bölümlük mini dizisi, 26 Nisan 1986 tarihinde, bugün Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil Nükleer Santralinin 4 numaralı reaktöründe meydana gelen patlama sonucunda meydana gelen nükleer felaketten sonra yaşanan olayları konu ediniyor.

ÇERNOBİL FACİASI

26 Nisan 1986 tarihinde, bugün Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil Nükleer Santralinin 4 numaralı reaktöründe yapılan bir güvenlik testi sırasında yangın çıktı.

Bir dizi patlama sonucu yangın büyüdü ve radyoaktif buhar atmosfere yükseldi.

Asya, Avrupa ve Afrika’da çok geniş bir alanda hissedilen patlama sonrası ortaya çıkan nükleer dalganın dünyanın çevresini en az bir kez dolaştığı söyleniyor.

Kazadan 36 saat sonra, insanlar Çernobil’den uzaklaştırılmaya başladı. Bir ay içinde 30 km’lik çember içinde yaşayan alandaki 116 bin kişi tahliye edildi ve bunlara ülke genelinde yeni evler verildi.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Patlamadan sonra çoğu gönüllü olan 600 bin işçi, onarım ve temizleme çalışmalarına katıldı. Bu kişilerin önemli bir bölümü ya kısa sürede yaşamını yitirerek, çinko kaplı tabutların içinde kalın beton mezarlara gömüldü  ya da çocuklarına geçecek gen bozukluklarına maruz kaldı.

Yayılan radyoaktif serpinti Ukrayna ve Belarus başta olmak üzere Türkiye, Rusya, ve Avrupa ülkelerinde çevre felaketine yol açtı.

ETKİLERİ HALA DEVAM EDİYOR

Zaman içerisinde bu ülkelerde yaşayan milyonlarca kişi tiroit lenf ve akciğer kanseri başta olmak üzere yoğun radyasyonun yol açtığı çeşitli hastalıklara yakalanarak hayatını kaybetti. Bu ülkelerde sakat doğum oranı 1986 sonrası gözle görülür bir şekilde arttı.

Ukrayna, her yıl bütçesinin yüzde 5’ine, Belarus ise yüzde 6’sına tekabül eden bir tutarı, felaketin etkilerinden kurtulmak için harcıyor.

2016 yılında, santraldeki radyasyon yayma riski devam eden dördüncü reaktör binasının üzeri dev çelik bir güvenlik kemeriyle tamamen kapatılmıştı.

Altın Küre Ödülleri
Çernobil dizisi
Bunlara da bakın: