Çernobil dizisine 3 ayrı dalda Emmy ödülü

23 Eylül 2019, 10:33

Ukrayna’da bulunan Çernobil Nükleer Santralinde meydana gelen ve dünyadaki en büyük nükleer felaket olarak tarihe geçen kazadan sonra yaşananları anlatan Çernobil (Chernobyl) mini dizisi, televizyon dünyasının Oscar’ı olarak kabul edilen Emmy Ödüllerinde 3 ayrı dalda zirveye çıktı.

Çernobil dizisi en iyi mini drama, en iyi mini dizi veya TV filmi senaryosu, en iyi mini dizi veya TV filmi yönetimi dallarında ödül kazandı.

Johan Renck’in yönetmenliğini üstlendiği HBO’nun 5 bölümlük mini dizisi, geceye damga vuran yapımlardan birisi oldu.

Dizi, 26 Nisan 1986 tarihinde, bugün Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil Nükleer Santralinin 4 numaralı reaktöründe meydana gelen patlama sonucunda meydana gelen nükleer felaketinden sonra yaşanan olayları konu alıyor.

ÇERNOBİL FACİASI

26 Nisan 1986 tarihinde, bugün Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil Nükleer Santralinin 4 numaralı reaktöründe yapılan bir güvenlik testi sırasında yangın çıktı.

Bir dizi patlama sonucu yangın büyüdü ve radyoaktif buhar atmosfere yükseldi.

Asya, Avrupa ve Afrika’da çok geniş bir alanda hissedilen patlama sonrası ortaya çıkan nükleer dalganın dünyanın çevresini en az bir kez dolaştığı söyleniyor.

Kazadan 36 saat sonra, insanlar Çernobil’den uzaklaştırılmaya başladı. Bir ay içinde 30 km’lik çember içinde yaşayan alandaki 116 bin kişi tahliye edildi ve bunlara ülke genelinde yeni evler verildi.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Patlamadan sonra çoğu gönüllü olan 600 bin işçi, onarım ve temizleme çalışmalarına katıldı. Bu kişilerin önemli bir bölümü ya kısa sürede yaşamını yitirerek, çinko kaplı tabutların içinde kalın beton mezarlara gömüldü  ya da çocuklarına geçecek gen bozukluklarına maruz kaldı.

Yayılan radyoaktif serpinti Ukrayna ve Belarus başta olmak üzere Türkiye, Rusya, ve Avrupa ülkelerinde çevre felaketine yol açtı.

ETKİLERİ HALA DEVAM EDİYOR

Zaman içerisinde bu ülkelerde yaşayan milyonlarca kişi tiroit lenf ve akciğer kanseri başta olmak üzere yoğun radyasyonun yol açtığı çeşitli hastalıklara yakalanarak hayatını kaybetti. Bu ülkelerde sakat doğum oranı 1986 sonrası gözle görülür bir şekilde arttı.

Ukrayna, her yıl bütçesinin yüzde 5’ine, Belarus ise yüzde 6’sına tekabül eden bir tutarı, felaketin etkilerinden kurtulmak için harcıyor.

2016 yılında, santraldeki radyasyon yayma riski devam eden dördüncü reaktör binasının üzeri dev çelik bir güvenlik kemeriyle tamamen kapatılmıştı.

Çernobil faciası
Çornobıl
Emmy Ödülü
Bunlara da bakın: