Çerkes Sürgünü 155. yılında hafızalardaki yerini koruyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
21 Mayıs 2019, 15:30
Ömer Cihad Kaya
21 Mayıs 2019, 15:30
1944 Kırım Tatar Sürgünün 75. Yılı

1944 Kırım Tatar Sürgününün 75. YılıYurtdışı Türkler Başkanlığı ve Kırım Derneği etkinliği

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Вівторок, 21 травня 2019 р.

Çerkes sürgünü ve soykırımı, 155. yılında hafızalardaki yerini halen koruyor.

Anavatanları Kafkasya’dan Çarlık Rusyası tarafından sürgün edilmeleri ve soykırıma uğradıkları tarih olan 21 Mayıs 1864 gününün anısına Çerkesler, özellikle Türkiye ve çeşitli coğrafyalarda anma etkinlikleri düzenleyerek, Çarlık Rusya’sının sürgün ve soykırım vahşetini anıyor.

21 MAYIS 1864 ÇERKES SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Çerkes Sürgünü ve Soykırımı özellikle 21 Mayıs 1864 yılında yoğunlaşmak ve başta Kırım Tatarları, Çerkesler, Adigeler, Abhazlar olmak üzere Kuzey Kafkasya halklarına yönelik Rus Çarlığının katliam ve cinayet teşebbüsü olarak biliniyor. Osmanlı topraklarına zorunlu göç eden bir milyonun üzerindeki nüfusun olduğu biliniyor.

21 Mayıs 1864, 300 yıl süren Kafkas-Rus savaşlarının sona ermesi ve Kuzey Kafkas halklarının sürgüne zorlanmasının başlangıç tarihi olarak kaydediliyor. Bu tarihten sonra Çerkes toplulukları dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış ve sürgün süreci içerisinde birçok insan hayatını kaybetmiş, sürüldükleri topraklarda ise hastalık, açlık ve yoksulluk gibi problemlerle karşı karşıya kalmışlardır.

Rusya Çarlığı’nın yayılma politikalarının Kafkasya halkları tarafından direnişle karşılaşması üzerine gerçekleşen katliam ve baskılar neticesinde pek çok Kafkas halkı sürgünle yüzleşti. Bir milyonun üzerinde Kafkas halkının Osmanlı topraklarına yerleşmesiyle sonuçlanan bu sürgün, her yıl Mayıs ayında çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Kafkasya’da ve sürgün esnasında yollarda ölenlerin anısına Çerkesler her yıl denize karanfiller, çelenkler ve mumlar bırakmaktadırlar.