Çerkes Dernekleri Federasyonu: Kırım Tatarlarının acısını içimizde hissediyoruz

Güncel
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2021, 16:32
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2021, 16:32

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKESFED) tarafından, Kırım Tatar Sürgününün 77’nci yıldönümüne ilişkin, Kırım Tatar halkının acısını paylaşan bir mesaj kaleme alındı. ÇERKES-FED’in anma mesajında, “18 Mayıs 1944 yılında Stalin’in başında bulunduğu zulüm yönetimi tarafından vatanlarından sürgün edilerek soykırıma uğratılan Kırım Tatarlarının acısını içimizde hissediyoruz.” denildi.

Kırım Tatar halkının Stalin tarafından topluca sürgüne ve ölüme gönderildiği 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın yıldönümünde, Çerkes Dernekleri Federasyonu, bu acı günün 77. yıldönümünde Kırım Tatar halkına destek verdi. Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“18 Mayıs 1944 yılında Stalin’in başında bulunduğu zulüm yönetimi tarafından vatanlarından sürgün edilerek soykırıma uğratılan Kırım Tatarlarının acısını içimizde hissediyoruz. Benzer acıları yaşamış bir halk olarak Kırım şehitlerine ve sürgün yollarında hayatını kaybeden büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyor ve kendileriyle her zaman dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.”

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.