Ceppar, Kore Büyükelçisi ile KİA ve Hyundai'nin Kırım'daki yasa dışı faaliyetlerini görüştü

15 Temmuz 2020, 11:41

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Kwon Ki-Chang ile görüşme gerçekleştirdi.

Ceppar, 14 Temmuz tarihinde yapılan görüşme sırasında, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları ihlallerine, hibrit savaşın devam etmesine, yarımadanın askerileştirilmesine dikkat çekerken, Rusya’nın Kore vatandaşlarının Kırım’daki etkinliklere katılımını kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını ve bunu işgalin tanınması olarak göstermeye çalıştığını vurguladı.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE OLAN DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Öte yandan Kwon Ki-Chang, Seul’un, Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan sınırlar içindeki egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteğin devam ettiğini kaydetti.

“KIRIM TATARLARININ ACISINI ÇOK İYİ ANLIYORUZ”

Kırım Tatarları hakkında sorular soran Kore Büyükelçisi, 1930’lu yıllarda eski Sovyet coğrafyasında yaşayan 170 bin Korelinin Orta Asya’ya zorla göç ettirildiğini, dolayısıyla 1944 yılında sürgün edilen Kırım Tatarlarının acısını çok iyi anladıklarını ve hissettiklerini kaydetti.

KIRIM’DAKİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜREN ŞİRKETLER

Ayrıca görüşme sırasında Ceppar, Ukrayna ile Kore Cumhuriyeti arasındaki ikili ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğinin derinleştirilmesinin önemini vurgularken, Ukrayna’nın çağrılarına rağmen, Koreli otomobil üreticileri KİA v Hyundai bayilerinin işgal altındaki Kırım’da yasa dışı faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekti.

Bunun yanı sıra görüşmede taraflar, uluslararası teşkilatlar çerçevesinde iki ülke arasındaki işbirliğinin yanı sıra her iki ülke için önemli projelerin uluslararası platformlarda tanıtımına ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

Emine Ceppar
Kore Büyükelçisi
Kwon Ki-Chang
Bunlara da bakın: