Ceppar: Kırım Platformu Zirvesi'ne katılmayı kabul eden liderleri şimdilik açıklamayacağız

Haberler
Anife Bilal
17 Mayıs 2021, 10:44
Anife Bilal
17 Mayıs 2021, 10:44

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, ülkesinin  Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılmayı planlayan dünya liderlerinin isimlerini şimdilik açıklamama kararı aldığını bildirdi. Ceppar, bu kararın, Rusya’nın sergilediği saldırgan davranışları bağlamında alındığını vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Platformu Açılış Zirvesi hazırlıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dom televizyon kanalında dün konuşan Ceppar, açılış zirvesine katılacak liderlerin isimlerini açıklamama kararı aldıklarını duyurdu. Bakan Yardımcısı Ceppar şu ifadeleri kullandı:

“(Platforma katılacak isimler) Bu bilgiyi kamuya açıklamama kararı aldık. Gördüğünüz gibi Rusya Federasyonu şimdiden Kırım Platformu’nun toprak bütünlüğünü tehdit ettiğine dair alaycı bir açıklama yaptı. İlk önce topraklarımızı işgal ettiler, şimdi ise onların toprak bütünlüğünün tehdit edildiğini iddia ediyorlar.”

KIRIM PLATFORMU ZİRVESİNE YAKIN BİR TARİHTE AÇIKLAMA YAPILACAK

Birkaç üst düzey liderin zirveye katılacağını şimdiden açıkladığını belirten Ceppar, “Bizim için üst düzey yetkililerin, yani ülke liderlerinin katılması çok önemli. Bir dizi ülkeden teyit geldi. Örneğin Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel zirveye katılacağını bildirdi. Öte yandan diğer teyitlerin şimdilik gizli tutulmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu bilgiyi zirveye daha yakın bir tarihte açıklayacağız.” şeklinde konuştu.

Şu an zirveye katılacak ülkelerin imzalayacağı ortak bir bildiri üzerinde ayrıntılı bir şekilde çalışıldığını bildiren Ceppar, “Her bir kelime, her bir noktalama işaretinin altında ülkeler imza atacak. Bu sadece Ukrayna’nın tutumu olmayacak, zirveye katılan ülkelerin de tutumu olacak. Bu yüzden ülkeler belgedeki her kelimeyi detaylı bir şekilde inceliyor çünkü her bir kelime ülkelerin politikasını yansıtıyor ve bir yükümlülük taşıyor.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.