Ceppar, AGİT Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri Abdrakhmanov ile görüştü

Haberler
E. K.
07 Nisan 2021, 17:03
E. K.
07 Nisan 2021, 17:03

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri Kairat Abdrakhmanov, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları ihlallerini görüştü. Ayrıca taraflar, Kırım’daki Rus işgal yönetiminin yarımadanın nüfusunun demografik yapısını değiştirme politikasını da ele aldı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri Kairat Abdrakhmanov ile yaptığı çevrimiçi görüşmede, 7 yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’da kötüleşen insan hakları durumunu ele aldı. Dün yapılan görüşme sırasında Ceppar, Kırım sakinlerinin hak ve özgürlüklerinin sağlanması ile ilgili durumun kötüleşmeye devam ettiğini kaydederek, Kırım Tatarları ve Ukrainler başta olmak üzere işgali kabul etmeyenlere yönelik toplu ve sistematik baskıların sürdüğünü vurguladı.

KIRIM’IN DEMOGRAFİK YAPISININ DEĞİŞTİRİLMESİ KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

Ayrıca görüşmede, Kırım’ın işgal yönetiminin yarımadanın demografik yapısını değiştirme politikasına da dikkat çekildi. Ceppar, işgal altındaki yarımadada daimi uluslararası gözlemin ve yerleşik uluslararası mekanizmaların Kırım’a erişiminin önemine vurgu yaparak, bunların geçici işgal altındaki Ukrayna toprağı olarak Kırım’ın statüsü dikkate alınarak, Ukrayna’nın ulusal mevzuatı ve uluslararası hukuka uygun şekilde gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

CEPPAR, İŞ BİRLİĞİNE HAZIR OLDUĞUNU BELİRTTİ

Bakan yardımcısı Ceppar, ulusal azınlıklara mensup kişilerin haklarının sağlanmasının, Ukrayna hükumetinin öncelikleri arasında kalacağını vurguladı. Emine Ceppar, ulusal azınlıklara mensup kişilerin haklarının sağlanmasıyla ilgili çeşitli konuları müzakere etmek için Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri ile daha aktif iş birliğine hazır olduğunu belirtti.